×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przymrozki w truskawkach. Plantatorzy chronią uprawy

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 29 marca 2023 13:17

Przymrozki w truskawkach. Plantatorzy chronią uprawy Ostatnie noce były mroźne ze spadami temperatur nawet do -6 st. C. Producenci truskawek w uprawach tunelowych chronili swoje plantacje. / fot. shutterstock

Ostatnie noce były mroźne ze spadkami temperatur nawet do -6 st. C. Producenci truskawek chronili swoje plantacje. Na ten moment jest jednak zbyt wcześnie by móc ocenić sytuację.

Przymrozki 2023 na plantacjach truskawek 

Grzegorz Kasprzak, producent truskawek z Kalisza prowadzi produkcję truskawek zarówno w polu, jak i pod osłonami. 

Producent przyznaje, że zeszłej nocy o godzinie 23.30 temperatura spadła prawie do -7 st. Plantacja w tunelu była okryta dwoma włókninami i udało się osiągnąć temperaturę sięgająca 1o st. W miejscu gdzie nałożona była jedna włóknina temperatura podskoczyła do 3 st. 

Zdaniem plantatora nie powinno być większych uszkodzeń na plantacji w polu ponieważ nie było wiatru. W otwartym gruncie przykryte były tylko zeszłoroczne nasadzenia odmian Verdi, Parlando, L19111, Jenkka. Reszta plantacji - dwuletnia Rumba i Tea - zostały nieprzykryte. 

Obecnie trudno ocenić dalszy rozwój sytuacji i stan plantacji, ponieważ jeszcze w przyszłym tygodniu mogą wystąpić niewielkie przymrozki. - Dostaję jednak informacje, że w niektórych miejscach było -8 st. C i kwiaty które były otwarte zmarzły nawet pod włókniną. Może być tak, że u części plantatorów przemroziło pierwsze kwiaty. W polu wegetacja idzie dość powoli, dlatego nie powinno być większych strat - mówi Grzegorz Kasprzak. 

Kwitnienie truskawek 2023 

U producenta na roślinach które znajdują się po środku tuneli pojawiają się pierwsze kwiaty w odmianie Flair. Pełnia kwitnienia prawdopodobnie rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Kiedy zatem pojawią się pierwsze owoce? - Jeśli nic się po drodze nie wydarzy to myślę, że na koniec kwietnia. Gdyby pojawiły się jeszcze duże przymrozki w pełni kwitnienia to będziemy się ratować nagrzewnicami - mówi producent spod Kalisza. 

Kwitnienie truskawek odmiany Flair / fot. Kasprzak

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI