×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przymrozki: Temperatura spadła do minus 7 st. Straty są bardzo poważne

Autor: www.twojapogoda.pl/www.sadyogrody.pl 11 maja 2017 08:16

Przymrozki: Temperatura spadła do minus 7 st. Straty są bardzo poważne fot. Agrii Polska

Dzisiejszy poranek przyniósł największe majowe przymrozki w ostatnich latach. Temperatura spadła przy gruncie nawet do minus 7 stopni. Jak twierdzą sadownicy i rolnicy, straty są bardzo poważne. Niektóre owoce wymroziło w 90 procentach - informuje twojapogoda.pl.

Im dalej na wschód kraju, tym mróz był większy. Zdecydowanie najniższe temperatury na stacjach IMGW odnotowano w Kielcach, Rzeszowie i Ostrołęce, gdzie na wysokości 2 metrów było do minus 4 stopni. Na większym obszarze kraju było od minus 3 do minus 1 stopnia.

Przy gruncie z kolei największy przymrozek panował w Ostrołęce na Mazowszu, gdzie zmierzono minus 7 stopni, a także w Łodzi, gdzie było minus 6 stopni. Na większym obszarze kraju odnotowano przeważnie od minus 5 do minus 3 stopni.

Szkody poczynione przez przymrozki w okresie pojawiania się kwiatów i owoców są największe od lat. Dotychczas najbardziej ucierpiały czereśnie, które wymrożone zostały w 90 procentach. Duże straty są też w gruszach, śliwach, porzeczkach, agreście i malinach. 

W tym roku z całą pewnością dłużej niż zwykle poczekamy na truskawki, w dodatku będą one droższe. Wymroziło także jabłonie. Straty wahają się od 30 do nawet 70 procent. Po dzisiejszych porannych przymrozkach szkody mogą się okazać jeszcze wyższe, szczególnie w środkowej i wschodniej części Polski.

Więcej w serwisie twojapogoda.pl. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI