Przymrozki na Ukrainie: szkody w sadach niskie, ale trudne do oszacowania

Autor: www.sadyogrody.pl/Unian.net 13 maja 2021 16:14

Przymrozki na Ukrainie: szkody w sadach niskie, ale trudne do oszacowania Szkody wyrządzone drzewom owocowym przez wiosenne przymrozki są nadal trudne do oszacowania/ fot. shutterstock.com

- Szkody wyrządzone drzewom owocowym przez wiosenne przymrozki są nadal trudne do oszacowania, ale zdecydowanie mniejsze niż w ubiegłym roku - podaje serwis unian.net.

Z końcem kwietnia fala przymrozków dotarła także do Ukrainy ale tamtejsi meteorolodzy są pewni, że ukraińskie sady przetrwały złą pogodę lepiej niż plantacje owoców pozostałych krajów Europy - czytamy w serwisie unian.net

- Temperatury w marcu i kwietniu były niskie. Wegetacja była opóźniona na tyle, że nie doszło do kwitnienia wiśni, moreli czy innych drzew owocowych. Dlatego, gdy pod koniec kwietnia przyszły przymrozki, nie było masowego kwitnienia w sadach ani na zachodzie, ani na północy, ani w centralnych regionach Ukrainy. Ale na południu, południowym wschodzie i w niektórych miejscach na wschodzie, gdzie kwiaty już zakwitły, z pewnością są szkody i straty - powiedziała serwisowi Unian Tatiana Adamenko, kierownik działu agrometeorologii Centrum Ukrhydrometeorologii.

Większość kwitnących drzew owocowych nie została uszkodzona przez mróz

Jak dotąd szkody dla ukraińskich sadowników są trudne do oszacowania, ale meteorolodzy zapewniają: większość kwitnących drzew owocowych nie została uszkodzona przez mróz.

Jednocześnie mrozy tej wiosny nie były tak katastrofalne i nagłe, jak w kwietniu ubiegłego roku, kiedy niektóre gospodarstwa na południu kraju straciły nawet 70 procent zbiorów moreli, brzoskwiń i wiśni.

- Trudno jest w pełni oszacować szkody, ale możemy śmiało powiedzieć, że jest ich mniej niż w 2020 r- mówi Adamenko.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI