Przymrozki 2021: Sytuacja we włoskich sadach jest krytyczna

Autor: www.italiafruit.net 09 kwietnia 2021 11:09

Przymrozki 2021: Sytuacja we włoskich sadach jest krytyczna Połowa Włoch została dotknięta mrozem/fot. shutterstock.com

Jak donosi serwis Italiafruit, połowa Włoch została dotknięta mrozem. Po kilku ostatnich nocach w wielu regionach temperatury w sadach owocowych przekroczyły -6 st. Celsjusza, nie ma powodów do optymizmu. Według tamtejszych plantatorów sytuacja jest krytyczna.

- Sytuacja jest krytyczna ze względu na powtarzające się mrozy. Tylko w rejonie Emilia-Romania mieliśmy dziewięć nocy z mrozem.  Bardzo  niskie temperatury w nocy utrzymywały się od Wielkanocy. Emilia Romania ma w tym roku znowu duże straty w sektorze owoców. Szczególnie pestkowych, ale nie możemy ukryć faktu, że szkody będą także w uprawach jesiennych, jak choćby gruszki - komentuje dla Italiafruit News, Ugo Palara, dyrektor techniczny Agrintesa, jednej z grup z sektora owoców i warzyw z Emilii-Romanii.

- Sadownicy na czas mrozów bardzo intensywnie wyposażyli się w systemy ochronne i przeciwmrozowe, ale przy tak niskich temperaturach (od-6 do-8 st C) interwencje są mało skuteczne- zauważa Daniele Salvagno, prezes Coldiretti Verona.

fot.Italiafruit.net

Włoska Konfederacja Rolników CIA Agricoltori Italiani mówi nawet o zerowej produkcji kiwi po przejściu ostatnich mrozów.

- Nie pamiętamy kiedy ostatnio odnotowane były tak  późne i silne mrozy jak te zanotowane w czwartek. W miejscowości Veronese termometry o godz. 5.40 rano rejestrowały temperaturę do -8.3 stopni na wysokości 50 cm od podłoża. Wyniki są katastrofalne. Produkcja jabłoni i gruszy może zostać obniżona  obniżona o 60-80%. Jeszcze poważniejsze uszkodzenia mogą dotyczyć drzew brzoskwini - informuje włoska Konfederacja Rolników.

Marco Rivoira, dyrektor generalny grupy producenckiej z Piemontu powiedział, że dokonywanie szacunków jest obecnie trudne, ale sytuacja jest bardzo poważna. Największe straty odnotować można w uprawach kiwi, tam gdzie nie ma systemów przeciwmrozowych. 

- Mrozy dotknęły także upraw owoców we Francji i południowych Niemczech ale dopiero za kilkanaście dni będzie można oszacować wielkości produkcyjne na poziomie europejskim. Pierwsze oznaki mówią, że nie będzie to dobry rok produkcyjny jabłek dla Europy  -  mówi Alessandro Dalpiaz, dyrektor Stowarzyszenia Producentów Owoców i Warzyw  w Trentino.

Szkody, choć za pewne w mniejszy stopniu dotkną także upraw jabłoni. W najbliższych dniach, przy dalszych kontrolach Włosi będą mogli uzyskać pełniejszy obraz zarówno rozmiaru uszkodzeń sadów owocowych w poszczególnych obszarach, jak i skuteczności ochrony przeciwprzymrozkowej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI