Przedzbiorcza ochrona jabłek – jakie zalecenia?

Autor: SadyOgrody.pl 13 września 2022 13:15

Przedzbiorcza ochrona jabłek – jakie zalecenia? Sezon ochrony sadów – w trakcie kwitnienia oraz późniejszy okres, nie do końca sprzyjał chorobom przechowalniczym, a mimo wszystko w sadach widać owoce porażone. / fot. materiały redakcji

W kwaterach z odmianą Gala Must w miejscowości Mogielnica przeprowadzono lustrację pod kątem chorób przechowalniczych. Jakie zabiegi warto jeszcze wykonać przed zbiorami?

Odmiany z grupy Gala w Miejscowości Mogielnica (powiat grójecki) powoli zaczynają dojrzewać. Na części owoców można zaobserwować wystąpienie chorób, tj. szara pleśń, czy brunatna zgnilizna. Sezon ochrony sadów – w trakcie kwitnienia oraz późniejszy okres, nie do końca sprzyjał chorobom przechowalniczym, a mimo wszystko w sadach widać owoce porażone.

Zabiegi przeciwko chorobom grzybowym 

W kwaterach z odmianą Red Jonaprince zalecane jest wykonanie zabiegów przedzbiorczych przeciwko chorobom grzybowym. Odmiana ta często jest przeznaczana przez sadowników do długiego przechowywania. Na ten okres zalecany jest produkt Geoxe 50 WG oparty o substancję czynną fludioksonil, w dawce 0,25 kg na 10 000 m2 ściany owoconośnej (maksymalnie 0,45 kg na ha). Pierwszy zabieg powinien być wykonany 14-10 dni przed planowanym  zbiorem, a drugi – 7 do 3 dni przed zbiorem.

Zobacz: Ważny moment w ochronie jabłoni i grusz

Jakie są zalety stosowania preparatu Geoxe 50 WG? Przede wszystkim jedna substancja czynna, która nie jest stosowana wcześniej w programie ochrony. Nie powodujemy problemów z odpornością patogenów. Druga sprawa – preparat wyróżnia – szerokie spektrum działania: Gorzka zgnilizna, szara pleśń, sina zgnilizna, te choroby zwalcza Geoxe – mówi Radosław Ptaszek z firmy Syngenta.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI