Przechowywanie jabłek staje się za drogie

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 04 lutego 2022 15:33

Przechowywanie jabłek staje się za drogie Rosnące koszty przechowywania nijak mają się do proponowanych cen. / fot. shutterstock

Sadownicy stoją przed trudną decyzją dotyczącą sprzedaży jabłek. Rosnące koszty przechowywania nijak mają się do proponowanych cen.

Sprzedaż jabłek w 2022

Tegoroczna sytuacja na rynku jabłek deserowych od początku sezonu nie jest zadowalająca dla sadowników. Ceny proponowane za jabłka są dużo poniżej oczekiwań, a często nawet poniżej kosztów produkcji. 

Sadownicy oczekiwali ożywienia w handlu jak zwykle to miało miejsce po nowym roku. Póki co owe ożywienie nie nastąpiło, a sadownicy stoją przed poważnym dylematem. Decydować się teraz na sprzedaż jabłek ponosząc mniejsze koszty za energię, czy ryzykować z nadzieją na wyższe ceny wiosną? 

Wysokie ceny energii 

Wielu sadowników już teraz decyduje się na sprzedaż jabłek w obawie o wysokie rachunki za energię. Jak powiedział nam jeden z sadowników rachunki już w grudniu były bardzo wysokie. - Zwykle płaciłem za chłodnie około 4600 zł za dwa miesiące. W grudniu początkowo również dostałem taki rachunek, jednak za dwa tygodnie przyszło wyrównanie - kolejne 2600 zł do zapłaty. Daje nam to 7200 zł. Aż strach pomyśleć, jaki rachunek przyjdzie w lutym - komentuje sadownik. 

Niestety wysokie ceny energii budzą wątpliwości co do przechowywania zwłaszcza tych tańszych odmian takich jak Idared czy Gloster.  Obecnie za Idareda w przypadku owoców deserowych otrzymać można maksymalnie 70 gr/kg. Odsort z tej odmiany wychodzi po ok. 30 gr/kg, co oznacza cenę niższa niż w skupie. Gloster jest w tym momencie niesprzedawalny. Jabłka do przetwórstwa kosztują przeważnie 52-53 gr/kg. Sprzedaż tych odmian firm sortujących mija się z celem dlatego najczęściej trafiają do przemysłu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI