×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Promocja jagody kamczackiej przynosi efekty. Widać pewien trend

Autor: Krystyna Zagórska 28 grudnia 2022 14:59

Promocja jagody kamczackiej przynosi efekty. Widać pewien trend Jaki był 2022 rok dla producentów jagody kamczackiej?/ fot. shutterstock

- Chcemy pokazać konsumentom na całym świecie, że Polska jest głównym producentem owoców jagodowych i chcemy się tymi owocami dzielić – mówi serwisowi sadyogrody.pl Andrzej Krupiński, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Jagody Kamczackiej.

Produkcja owoców jagody kamczackiej 2022

- Sezon 2022 dla plantatorów jagody kamczackiej był dobry. Z roku na rok uczymy się współpracować z pogodą. Wiosna w tym roku okazała się w miarę stabilna. Nie było większych przymrozków, aczkolwiek w niektórych miejscach w Polsce one wystąpiły, co od razu przełożyło się na niższe plony owoców jagody kamczackiej – mówi Andrzej Krupiński.

- Zbiór jagody kamczackiej rozpoczął się od połowy czerwca i trwał do połowy lipca, w zależności od lokalizacji gospodarstwa, oraz od odmiany. W chwili obecnej w Polsce plantatorzy uprawiają odmiany polskie, rosyjskie, kanadyjskie. Charakteryzują się one odmiennym smakiem owoców, ale również różnym okresem ich dojrzewania. Sezon zaczynamy mniej więcej koło 15 czerwca a koło 15 lipca go kończymy – mówi.

Rośnie zainteresowanie owocami jagody kamczackiej

- Śmiało możemy powiedzieć, że z roku na rok zainteresowanie polskich konsumentów wzrasta, wynikiem tego jest kampania „Czas na polskie superowoce”. Nasze owoce uczestniczą w tej kampanii oraz w sztafecie owoców jagodowych. Świeże owoce jagody kamczackiej z racji tego, że sezon trwa krótko dostępne są tylko w ciągu miesiąca, ale nasi plantatorzy, jak również firmy przetwarzające owoce, widzą, że trend ku owocom jagodowym jest coraz większy. Dlatego chcą poznać bardziej owoce jagody kamczackiej. Już w tym roku więcej produktów przetworzonych z jagody kamczackiej można kupić na rynku, m.in. soki NFC, konfitury, dżemy, nalewki, wina. Lokalnie w okresie jesiennym u producentów dostępne są również owoce mrożone jagody kamczackiej – dodaje.

- Jako Stowarzyszenie uczestniczymy też w kampanii  „Smaki Europy”, która koncentruje się na promocji polskiej, europejskiej żywności w krajach azjatyckich. W listopadzie byliśmy w Korei Południowej, w grudniu na targach w Wietnamie. W 2023 r. w marcu będziemy w Tokio w Japonii. Chcemy pokazać konsumentom na całym świecie, że polska jest głównym producentem owoców jagodowych i chcemy się tymi owocami dzielić – podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI