Prof. Makosz: Konieczne jest opracowanie strategii rozwoju produkcji jabłek w PolsceAneta Gwara/www.sadyogrody.pl - 08 marca 2016 13:53


Problemy na rynku jabłek są coraz trudniejsze. Są to problemy, z którymi nie poradzą sobie sami producenci i eksporterzy. Podczas konferencji zorganizowanej przez Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych prof. Makosz przedstawił projekt strategii produkcji jabłek w naszym kraju do 2020 roku.

Prof. Makosz podkreślił, że produkcja jabłek jest ważna dla naszego kraju. Powinniśmy wypracować strategię rozwoju produkcji jabłek w Polsce.

Według profesora Makosza istotne jest określenie zbiorów jabłek dostosowanych do potrzeb oraz wymagań rynku krajowego i zagranicznego.

- Trzeba opracować sposoby zagospodarowania i kierunki zbytu, sposoby zwiększające spożycie jabłek w kraju. Należy dokonać analizy czynników mających wpływ na wysoki i opłacalny eksport. Formy i zasady współpracy miedzy producentami jabłek przemysłowych i przetwórcami owoców - mówił.

Dodał, że należy wskazać typy sadów jabłoniowych i zalecane odmiany. - Nowe technologie produkcji, ze w szczególnym uwzględnieniem metody integrowanej produkcji. Wskazać typy gospodarstw z towarową produkcją, niezależne od powierzchni. Jasno powiedzieć, jak przechowywać i produkować drzewka jabłoni - skomentował. 

- Te zagadnienia powinnyśmy kompleksowo opracować. Trzeba wszystko przeanalizować i stworzyć strategię produkcji jabłek w naszym kraju - podkreślił prof. Makosz.