×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Produkcja winogron na wino 2022 - jakie wyniki kontroli?

Autor: www.sadyogrody.pl/ PIORiN 02 listopada 2022 13:15

Produkcja winogron na wino 2022 - jakie wyniki kontroli? Jakie wyniki kontroli upraw winorośli?/ fot. piorin.gov.pl

Kontroli podlegają uprawy winorośli położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wpisane do ewidencji winnic prowadzonej przez dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Z roku na rok przybywa coraz więcej nowych winnic, co wpływa na wzrost produkcji oraz jakość produkowanego wina w Polsce.

 Kontrola upraw winorośli 2022

W 2022 r. w oparciu o dane zawarte w ewidencji winnic dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadziła 234 kontrole plantacji winorośli przeznaczonych do wyrobu wina gronowego w 236 winnicach o łącznej powierzchni 355,36 ha, co obrazuje tabela nr 1.

Najwięcej kontroli przeprowadzono na terenie województw: dolnośląskiego (45), podkarpackiego (36), małopolskiego (24), lubuskiego (23), śląskiego (16), lubelskiego (15), świętokrzyskiego (14).

Średnia powierzchnia skontrolowanych winnic wyniosła 1,50 ha.

Przeprowadzone kontrole miały na celu potwierdzenie zgodności informacji zawartych w ewidencji winnic KOWR ze stanem faktycznym i dotyczyły weryfikacji lokalizacji upraw winorośli, nazw odmian, powierzchni upraw poszczególnych odmian jak również sprawdzenie czy uprawiane odmiany winorośli spełniają wymagania określone w przepisach prawa.

PIORiN podaje, że odmiany: Noah, Othello, Isabelle, Jacquez, Clinton i Herbemont nie są dozwolone do sadzenia w celu produkcji wina, gdyż podczas fermentacji wytwarzają zwiększoną zawartość % alkoholu metylowego zagrażającego zdrowiu ludzkiemu.

 PIORiN kontroluje materiał rozmnożeniowy

Inspektorzy podczas kontroli nowo założonych winnic zwracali także szczególną uwagę na pochodzenie materiału rozmnożeniowego winorośli użytego do założenia plantacji oraz zaopatrzenie sadzonek winorośli w paszport roślin, który gwarantuje, że sadzonki winorośli, którym on towarzyszy są wolne od agrofagów kwarantannowych i regulowanych agrofagów niekwarantannowych, a także spełniają określone wymagania jakościowe i zdrowotne.

Wyniki kontroli nasadzeń winorośli przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa wykazały, że nie stwierdzono upraw odmian zakazanych do wyrobu wina.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI