Produkcja truskawek - jaki jest klucz do sukcesu?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 03 czerwca 2022 10:27

Produkcja truskawek - jaki jest klucz do sukcesu? Konsumenci sami wybierają czy zapłacić za ekstra towar dwa razy więcej, czy mniej za kiepski. / fot. shutterstock

Zdaniem Grzegorza Kasprzaka, producenta truskawek spod Kalisza produkcja truskawek bardzo dobrej jakości ale na mniejszym areale jest kluczem do sukcesu. Lepiej zasadzić hektar truskawek, dobrze go sprzedać i przypilnować niż posadzić 25 hektarów, nie móc się ze wszystkim wyrobić, nie mieć czasu na odkrywanie, przykrywanie, wietrzenie.

- Często brak dopilnowania produkcji wychodzi też w smaku i jakości zniechęcając konsumentów. Przez takich producentów, którzy próbują tylko wypchnąć cokolwiek na rynek utrudniają życie tym, którzy mają dopilnowaną ale droższą produkcję – dodaje.

Przeczytaj pierwszą część rozmowy z Grzegorzem Kasprzakiem, producentem truskawek odnośnie aktualnych cen: Truskawki 2022: Tegoroczne ceny mają się nijak do kosztów!

Wysoka jakość truskawki musi być wynagradzana 

Konsumenci sami wybierają czy zapłacić za ekstra towar dwa razy więcej, czy mniej za kiepski. - Z moich obserwacji wynika, że konsumenci myślą o tym co kupują i są w stanie zapłacić więcej za coś ekstra. Takie produkty jak zioła w doniczkach, czy owoce egzotyczne też nie są produktami pierwszej potrzeby a mimo wszystko ludzie je kupują, pomimo wyższej ceny. Powtarzanie jak mantra, że kogo na to stać, kto mi tyle zapłaci nie jest dobrym kierunkiem. Dzięki wysokiej jakości mam oddanych klientów, którzy wracają po moje owoce. Wiedzą, że smak i jakość są zawsze na tym samym poziomie. Zdają sobie sprawę, że moje owoce są droższe, ale w parze z ceną idzie jakość – przyznaje rozmówca.

Stawiasz na rozwój swojego gospodarstwa? Wybierz najlepsze możliwości!

 - Myślę, że ten sezon będzie udany ale tylko dla tych, którzy idą w kierunku jakości. Duży pływ ma również przebieg pogody, która w jeden dzień może zmienić wszystko. Patrząc na to jak wygląda obecna sytuacja na rynku i obecne ceny to ci producenci, którzy postawili na przyspieszony zbiór spod folii mogą mieć ciężki sezon. Z pewnością na początku zarobili i wyszli na plus, ale teraz przy obecnych cenach to jest tylko dokładanie do produkcji - dodaje Grzegorz Kasprzak. 

Producent przyznaje, że ma nadzieję, że w tym sezonie nie zejdzie niżej niż 14-16 zł za łubiankę ale to tylko pobożne życzenia. - Trudno przewidzieć również jaki będą miały wpływ na wielkość produkcji tegoroczne przymrozki. W okolicach Grójca czy Płońska są plantacje gdzie 80-90 proc. wymarzło. Początek sezonu wygląda jak wygląda, natomiast mam nadzieję, że w środku sezonu będzie mogli liczyć na odbicie w górę zwłaszcza biorąc pod uwagę szkody jakie wyrządziły przymrozki – mówi plantator.

O aktualnych cenach skupu truskawek przeczytasz w artykule: Skup truskawek 2022: Poziom cen niższy niż oczekiwano

Rolnik powinien być traktowany jak przedsiębiorca 

Grzegorz Kasprzak posiada nieco ponad 1 hektar truskawek i 0,5 hektara jagody kamczackiej. Nie planuje powiększania areału upraw, stawia raczej na zmianę technologii z uprawy w otwartym polu na przeniesienie produkcji do tuneli. - Producenci którzy teraz sprzedają truskawki tanio i wychodzą na zero nie mają z czego inwestować, a dla mnie ważny jest rozwój i ciągłe ulepszanie jakości. Moim zdaniem tylko taka droga ma sens. W pierwszym roku produkcji całość produkcji została sprzedana a skup, a z czasem zacząłem udoskonalać i ulepszać tą produkcje. W tym momencie chciałbym stworzyć swoją markę owoców, z czasem myślę jeszcze o przetworach – dodaje Grzegorz Kasprzak.

Zdaniem plantatora każdy rolnik powinien być traktowany jak przedsiębiorca i sam siebie powinien tak postrzegać. – Każdy rolnik jak i przedsiębiorca powinien dbać o swój biznes i go rozwijać. W rolnictwie nie może chodzić tylko o to, żeby wyjść na zero. Każdego roku staram się rozwijać gospodarstwo czy to przez zakup glebogryzarki sekcyjnej, czy przez inwestycje w kolejne tunele. Chciałbym, żeby każdy rok przynosił ze sobą jakąś inwestycję, żeby się rozwiać a nie stać w miejscu – podsumowuje rozmówca.

O rosnących cenach truskawek przeczytasz w artykule: Pogoda nie sprzyja truskawkom. Ceny rosną

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI