Produkcja owoców jagodowych staje się nieopłacalna

Autor: Związek Sadowników RP za EastFruit.com 14 czerwca 2022 08:56

Produkcja owoców jagodowych staje się nieopłacalna Koszt uprawy jagód wzrósł, a ceny owoców będą w tym roku niskie. / fot. shutterstock

Kazachscy producenci jagodowych są pewni, że obecny sezon nie przyniesie im większych zysków. Koszt uprawy jagód wzrósł, a ceny owoców będą w tym roku niskie.

Wysokie koszty produkcji niszczą opłacalność

Uczestnicy rynku odnotowują znaczny wzrost cen nawozów mineralnych. Ponadto popyt na owoce jagodowe nie będzie wysoki ze względu na „ostre zubożenie ludności". Dodatkowo na rynek wywierają presję importowane truskawki z Kirgistanu.

Właściciele firm jagodowych informują, że w tym roku cena jagód jest o 40 proc. niższa niż w roku ubiegłym. Ceny nawozów mineralnych potroiły się, koszty pracy wzrosły o 30 proc. 

O cenach truskawek przemysłowych przeczytasz w artykule: Truskawki przemysłowe 2022: Ceny wyższe niż w ubiegłym roku

Biznes jagodowy staje się nieopłacalny. Według kazachskich przedsiębiorców zauważalny wpływ na ceny mają produkty jagodowe z Kirgistanu. Konkurenci z Kirgistanu nawiązali bezpośrednie dostawy z sieciami.

Producenci przewidują w tym roku wysokie zbiory owoców jagodowych, czemu sprzyja pogoda.

O potencjale wietnamskiego rynku dla polskich borówek przeczytasz w artykule: Polska borówka w Wietnamie – potencjał jest duży

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI