Producenci malin i czarnej porzeczki w tym roku są wygrani

Autor: radio.lublin.pl 29 lipca 2021 11:01

Producenci malin i czarnej porzeczki w tym roku są wygrani Maliny i czarne porzeczki są rekordowo wysokie/ fot. shutterstock

– W tym roku mamy dwa gatunki wybitne pod względem cen. Są to czarna porzeczka i malina. W przypadku maliny wzrost cen wynosi około 100%, a w wypadku czarnej porzeczki nawet ponad 100% - mówi wiceprezes Związków Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Solis.

Jeśli chodzi o malinę do mrożenia, tzw. przemysłową – w pierwszym wyborze kosztowała ok. 13 zł za kg. Czarna porzeczka w niektórych przypadkach osiąga poziom 5 zł za kg.

– Poziom cen jest uzależniony od wielkości produkcji w danym roku i od sytuacji na świecie. W tej chwili rynek jest globalny – tłumaczy Tomasz Solis. – Jednym z największych eksporterów maliny na świecie jest Serbia, która nie miała dobrego roku. Była tam trudna wiosna, występowały anomalie pogodowe. Okazało się, że maliny jest dużo mniej na plantacjach światowych, w związku z czym zapotrzebowanie jest dosyć duże. Firmy muszą wywiązać się z kontraktów i trochę ścigają się między sobą.

Więcej: radio.lublin.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI