Duży opad zawiązków w gruszach - wysokich plonów nie będzie

Sytuacja w sadach gruszowych jest niepokojąca. Sadownicy przyznają, że w gruszach - zwłaszcza w odmianie Konferencja - widoczny jest bardzo duży opad zawiązków. Na drzewach zostaje mało owoców. O powody takiego stanu rzeczy zapytaliśmy Roberta Binkiewicza, doradcę z firmy Agrosimex. 

- W wielu sadach jest taka sytuacja. Niestety, ale sprawdziły się moje przypuszczenia i obawy. Już ponad 2 tygodnie temu, gdy silne wiatry uszkodziły mocno liście rozpoczął się cykl niekorzystnych zjawisk. Uszkodzone liście zaczęły mocno produkować etylen, potem tydzień pochmurny i bezdeszczowy, co sprzyja opadowi zawiązków, a potem ostatni tydzień gorący i znowu wysoki etylen. Finalnie mamy do czynienia z bardzo mocnym opadem. Takie są moje wnioski, może się mylę, ale uważam, że te przemyślenia są uzasadnione. Natura zrobiła swoje - mówi Robert Binkiewicz. 

Trzeba liczyć się z tym, że w tym roku rekordowych zbiorów nie będzie  - wręcz przeciwnie. Duży opad zawiązków widoczny jest w większości sadów gruszowych. 

O aktualnych zaleceniach dotyczących ochrony sadów jabłoniowych i gruszowych przeczytasz w artykule: Ochrona jabłoni i grusz - jakie zabiegi wykonać?