- Produkcja w gospodarstwach członków grup owocowo-warzywnych, napotyka na szereg problemów. To odbija się także na organizacji. Produkt po przechowywaniu przygotowywany jest do sprzedaży. Musi mieć odpowiednią jakość - oczekiwaną przez odbiorców, żeby można go było sprzedać. Dziś jeszcze w większości grupy bazują na produkcie ubiegłorocznym. Więc ceny, które są płacone producentom można odnieść do kosztów ubiegłorocznych – mówi Witold Boguta.

- Natomiast zobaczymy co będzie jesienią i zimą, kiedy już będzie sprzedaż zbiorów tegorocznych – zaznacza.

Kryzys odbija się na funkcjonowaniu grup

W niektórych gospodarstwach produkcja zaczyna mieć charakter ‘hobbystyczny’, do której się dopłaca, co przekłada się także na organizacje.

Grupy producentów potrzebują różnych źródeł energii. Muszą przygotować produkty do sprzedaży. Opakowania bardzo zdrożały w ostatnim czasie. Organizacja potrzebuje też pracowników, aby przygotować towar. Dochodzi do tego kwestia transportu i dostarczenia produktów, w tym także na rynki bardziej odległe, poza Europę. Ostatnio są problemy z kontenerami. To wszystko generuje koszty i powoduje, że działalność ekonomicznie jest mniej efektywna – mówi.

Problemów jest dużo i wiele grup zastanawia się swoją przyszłością – dodaje.

Zobacz całą wypowiedź Witolda Boguty w materiale wideo.