Poseł PiS o cenach jabłek: Państwo nie jest w stanie pomóc sadownikom

Autor: Radio Kielce 06 października 2020 15:51

Poseł PiS o cenach jabłek: Państwo nie jest w stanie pomóc sadownikom Poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że niska cena skupu jabłek nie jest niczym uzasadniona/ fot.shutterstock.com

Sandomierscy sadownicy narzekają na spadające ceny skupu jabłek przemysłowych, które wynoszą lekko ponad 40 gr, a tym samym zbyt niskie ceny owoców deserowych. Teraz sadownicy sprzedają je od złotówki do 1,5 zł za kilogram, gdy w sklepach kosztują nawet 7 zł- podaje Radio Kielce.

Poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości, członek sejmowej komisji rolnictwa uważa w rozmowie z Radiem Kielce, że niska cena skupu jabłek jest nieuzasadniona. Ceny owoców są narzucane przez pośredników i zakłady przetwórcze.

- Jedynym rozwiązaniem jest większe zorganizowanie sadowników i dążenie do tego, aby budować własne przetwórnie. Doraźnym wyjściem, które może teraz pomóc jest wstrzymanie przez jakiś czas dostaw jabłek do skupu. - stwierdził dla Radia Kielce poseł Marek Kwitek.

Parlamentarzysta dodał, że państwo nie jest w stanie pomóc sadownikom. Projekt ustawy o cenach referencyjnych, czyli określających minimalne i maksymalne stawki za produkty rolne, nie otrzymał notyfikacji Komisji Europejskiej.

Więcej na ten temat w Radiu Kielce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI