×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Porzeczki 2021 - kiedy rozpoczną się zbiory?

Autor: kz 26 czerwca 2021 12:02

Porzeczki 2021 - kiedy rozpoczną się zbiory? Zbiory czarnych porzeczek rozpoczną się około 10 lipca / fot. pixabay

Przebieg pogody z wiosny spowodował opóźnienie w wegetacji czarnych porzeczek nawet do 2 tygodni w zależności od lokalizacji. Wysokie temperatury które teraz obserwujemy przyśpieszą dojrzewanie owoców. Zbiory odmian wczesnych rozpoczną się około 10 lipca – ocenia dr Piotr Baryła, prezes Polskiego Stowarzyszenia Plantatorów Porzeczek.

  • Wysokie temperatury przyśpieszą dojrzewanie czarnej porzeczki
  • Zbiory odmian wczesnych czarnej porzeczki ruszą około 10 lipca, porzeczka czerwona bedzie gotowa do zbioru na początku lipca
  • Upalna pogoda sprzyja presji przedziorka chmielowca; choroby na razie nie stannowią dużego zagrożenia na plantacjach porzeczki

Wkrótce rozpoczną się zbiory porzeczki czarnej i kolorowej

Jak przekazał dr Piotr Baryła, prezes Polskiego Stowarzyszenia Plantatorów Porzeczek, w tym sezonie zbiory czarnych porzeczek podstawowej odmiany Tisel rozpoczną się około 10 lipca. Wcześniej niż początkowo zakładano, dojrzeją także owoce odmian ukraińskich: Sofijewskaja oraz Wernisaż. Zbiory porzeczek czerwonych odmiany Jonkheer van Tets ruszą najprawdopodobniej na początku lipca. Pierwsze owoce już nabierają koloru.

Porzeczka biała będzie gotowa do zbioru około połowy lipca. Gatunek ten nie jest rozpowszechniony w uprawie na dużą skalę w Polsce. Pewne ilości produkuje się z przeznaczeniem na rynek deserowy.

Wysoka presja przędziorka na plantacjach porzeczki

Z uwagi na wysokie temperatury na plantacjach obserwowana jest bardzo duża presja ze strony przędziorka chmielowca. Wcześniej szkodnik ten nie stanowił tak dużego zagrożenia. W momencie gdy nastąpił wzrost temperatur problem z przędziorkiem nasilił się.

Drugim problem jest opóźniony termin lotu przeziernika porzeczkowca. W sezonie z normalnym przebiegiem pogody loty powinny odbywać się w pierwszej dekadzie czerwca, a obecnie jest przesunięcie o około 14 dni. W ubiegłym tygodniu obserwowano częste loty przeziernika, w tym tygodniu również, mimo wysokich temperatur. Intensywność lotu przeziernika trzeba monitorować za pomocą pułapek feromonowych.

Zawieszka - dyspenser z feromonem na plantacji czarnej porzeczki/ fot. sadyogrody

Na części plantacji Piotra Baryły stosuje się dyspensery feromonowe w celu ograniczania występowania przeziernika. Dyspenser wabi i dezorientuje samce uniemożliwiając im zapłodnienie samic. Dzięki temu nie dochodzi do rozmnażania szkodnika. Technologia ta pozwala także ograniczyć liczbę zabiegów insektycydowych w sezonie.

W uprawach porzeczki na chwilę obecną nie widać zwiększonej presji chorób. W przypadku wystąpienia opadów deszczu wzrośnie zagrożenie szarą pleśnią. W okresie dojrzewania owoców, silne infekcje wpłyną niekorzystnie na końcowy plon handlowy.

 

Środki do produkcji -  dodaj ogłoszenie kupna/ sprzedaży na gieldarolna.pl!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI