×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Popyt na maliny nie słabnie. Ceny są rekordowo wysokie

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 21 lipca 2021 10:47

Popyt na maliny nie słabnie. Ceny są rekordowo wysokie Od kilku tygodni trwa skup malin, ceny na skupie biją rekordy/ fot. pixabay

- Wysprzedane zapasy z ubiegłego roku, które nie były tak duże na skutek mniejszych zbiorów malin w krajach będących w gronie największych producentów (w tym Polsce), przyczyniły się do obecnego szaleństwa cenowego. To dobre słowo, gdyż dziś oferowane stawki należą do rekordowo wysokich - mówi serwisowi sadyogrody.pl dr Paweł Kraciński, z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB w Warszawie.

  • Od kilku tygodni trwa skup malin. Ceny za pierwsze owoce dostarczane do punktów skupy zaczynały się od 8,00 zł/kg
  • Od początku skupu systematycznie trwa wzrost cen otrzymywanych za maliny dostarczane do przetwórstwa

Rekordowo wysokie ceny malin

Jakie obecnie stawki za malinę obowiązują na skupach?

Obecnie ceny malin w zależności od jakości wynoszą nawet 12,00-13,00 zł/kg za klasę ekstra. Owoce w pierwszej klasie jakości są nieco tańsze tj. 11,00-12,00 zł/kg. Rekordy biją nawet owoce przeznaczane na soki, których stawki niewiele ustępują malinom przeznaczanym do mrożenia.

Z czego wynika tak duży popyt ze strony zakładów?

Główną przyczyną obecnego stanu jest wysoki popyt na przetwory z malin zgłaszany przez odbiorców zagranicznych. Wysprzedane zapasy z ubiegłego roku, które nie były tak duże na skutek mniejszych zbiorów malin w krajach będących w gronie największych producentów (w tym Polsce), przyczyniły się do obecnego szaleństwa. To dobre słowo, gdyż dziś oferowane stawki należą do rekordowo wysokich, co z pewnością będzie miało negatywne konsekwencje w przyszłości. Po pierwsze da impuls do zwiększania produkcji w Polsce, Bałkanach, na Ukrainie oraz w innych krajach. Po drugie tak drogie przetwory (mrożonki, soki) wpłyną na zmniejszenie popytu w przyszłości, co przyniesie spadek cen w kolejnych sezonach.

Czy można spodziewać się dalszego wzrostu cen malin?

W chwili obecnej popyt na maliny nie słabnie i utrzyma w kolejnych tygodniach. Część firm ma już zawarte kontrakty na dostawy z odroczonym terminem, ale ustaloną ceną, co na dzień dzisiejszy jest gwarantem zadowalających cen na maliny.

Nie oczekiwałbym jednak dalszych wzrostów, bo obecne stawki są już i tak bardzo wysokie. Co do dalszej części sezonu to tendencja może ulec odwróceniu, ale nie jest to przesądzone. Wszystko zależy od plonowania i jakości malin dostarczanych do przetwórstwa oraz popytu odbiorców z krajów UE. Na razie na rynku odczuwany jest „głód” malin i mamy tego skutki w cennikach.

 

Chcesz sprzedać owoce? Dodaj ogłoszenie na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI