×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gruszka Konferencja wciąż na topie

Autor: www.sadyogrody.pl 25 stycznia 2023 17:14

Gruszka Konferencja wciąż na topie Odmiana gruszy wciąż na topie. Co wiemy o Konferencji? / fot. sadyogrody

Grusza Konferencja należy do najchętniej uprawianych odmian. Co wiadomo o tej odmianie i jakie ma właściwości odżywcze?

Grusze - jakie stanowisko uprawy i wymagania?

Grusze mają wysokie wymagania co do gleby, jej żyzności i zasobności w składniki pokarmowe. Standardem stało się użyźnianie gleby pod nowe nasadzenia. Grusza lubi gleby ciepłe, przepuszczalne natomiast nie cierpi zalewania i zbyt wysokiego poziomu wody gruntowej. Mokre stanowiska nie będą odpowiednie do posadzenia gruszy, gdyż mogą się w nich tworzyć zastoiska mrozowe. 

Duże zagrożenie dla powodzenia uprawy stanowią mrozy zimowe które mogą spowodować wymarznięcie sadów, ale także przymrozki wiosenne. Bardzo ważny jest koniec kwitnienia i okres bezpośrednio po kwitnieniu, zbyt niskie temperatury mogą rzutować na plony i gorszą jakość owoców.  

Kolejną ważną sprawą jest materiał szkółkarski. Warto wcześniej zaplanować system prowadzenia sadu i dobrać odpowiedni materiał szkółkarski.

Grusza Konferencja - czy odmiana ta potrzebuje zapylacza?

Grusza Konferencja została wyhodowana wyhodowana w Anglii. Jest siewką odmiany Leon Leclerc de Laval. Drzewo cechuje średni wzrost oraz średnia wrażliwość na mróz. Konferencja jest średnio podatna na parcha i dość podatna na zarazę ogniową. Polecanymi zapylaczami dla tej odmiany jest m.in. Bera Hardy, Bonkreta Williamsa, Carola, Faworytka, General Leclerc, Komisówka, Triumf Packhama.

Gruszka Konferencja - dojrzałość, kształt i smak owoców

Dojrzałość zbiorcza owoców tej odmiany przypada na drugą połowę września, w zależności od warunków atmosferycznych. Gruszki są średniej wielkości. Mają wydłużony kształt, stożkowaty i gładką skórkę, która najpierw jest zielona a w miarę dojrzewania owocu staje się zielno-żółta. Posiada także typowe lekkie ordzawienie. Miąższ jest słodki, soczysty, bardzo smaczny i aromatyczny.

Konferencja należy do najplenniejszych odmian grusz. To odmiana deserowa ale i na przetwory. W stanie świeżym polecana jest do deserów i jako codzienna przekąska. 

Grusza Konferencja na przetwory - co można z niej zrobić?

Grusza odmiana Konferencja uprawiana jest także z myślą o przetwórstwie. Jej owoce stanowią dodatek m.in. do soków, czy jako wkład do jogurtów. Gruszki można przeznaczyć do potraw na słodko ale też wytrawnych.

Co zrobić z gruszki Konferencja?

  • dżemy, przetwory, powidła,
  • soki, kompoty, musy, nalewki
  • gruszki w syropie i gruszki w occie
  • zupy, sałatki, dodatek do dań mięsnych
  • ciasta, torty, tarty,  i inne wypieki na słodko

Gruszka  - właściwości odżywcze, kcal i indeks glikemiczny 

Gruszki cechuje indeks glikemiczny wynoszący od 30 do 49. Dokładna wysokość indeksu glikemicznego jest uwarunkowana odmianą i stopniem dojrzałości owoców. Najczęściej wskazuje się indeks glikemiczny dla gruszki 38. Zaleca się, aby diabetycy spożywali gruszki ze skórką z dodatkiem źródła białka i tłuszczu.

Gruszki to źródło bardzo wartościowych składników odżywczych, w tym witamin (m.in. C), potasu oraz błonnika. Dietetycy wskazują, że gruszki dostarczają przeciwutleniaczy, które pomocne są w obniżeniu ryzyka zachorowania na wiele chorób.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI