×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pogoda nie oszczędza producentów owoców. Zbiory będą nawet o połowę niższe

Autor: Agrobiznes w TVP 23 czerwca 2019 16:41

Pogoda nie oszczędza producentów owoców. Zbiory będą nawet o połowę niższe fot. shutterstock

Nie ma sprawiedliwości w przyrodzie. Według wstępnych prognoz tegoroczne zbiory owoców będą o połowę mniejsze niż zwykle. Są jednak sady gdzie straty sięgają 80 proc., ale i takie gdzie są one bardzo niewielkie  - podaje Agrobiznes w TVP.

W ubiegłym roku była klęska urodzaju, zbiory wszystkich owoców były rekordowo wysokie. W tym sezonie już nam to nie grozi. W gminie Belsk Duży na Mazowszu pogoda nie oszczędziła sadowników. Z powodu długotrwałej suszy, przymrozków i ulewnych deszczy w gospodarstwie Zbigniewa Biniszewskiego została tylko jedna czwarta owoców.

Chociaż już teraz wiadomo, że zbiory nie będą udane rolnik i tak musi ponosić koszty ochrony. Błędy popełnione w tym roku mogą się odbić na przyszłych zbiorach, a to oznacza kolejnych ciężki rok dla tych sadowników których najbardziej dotknęły klęski.

Już teraz wiadomo, że do udanych nie zaliczą tego sezonu producenci agrestu do przetwórstwa. Owoce można by było przeznaczyć na rynek deserowy mało jednak prawdopodobne, żeby udało się znaleźć chętnych do ręcznych zbiorów agrestu – bo takie gwarantują jakość.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI