Początek zbiorów borówki opóźniony, ale owoców nie zabraknie (wideo)

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 05 lipca 2021 11:47

Początek zbiorów borówki opóźniony, ale owoców nie zabraknie (wideo) O początku zbiorów polskiej borówki rozmawiamy z Dominiką Kozarzewską z Fundacji Promocji Polskiej Borówki

- Początek zbiorów borówki na pewno jest opóźniony, ale spodziewamy się w tym roku dobrych plonów z plantacji które nie uległy zniszczeniu po gradobiciu – mówi serwisowi sadyogrody.pl Dominika Kozarzewska z Fundacji Promocji Polskiej Borówki.

  • Początek zbiorów borówek w Polsce jest opóźniony o około 10 dni; podaż owoców na ten moment jest niewielka
  • Główne kierunki sprzedaży polskich borówek to Wielka Brytania, Niemcy. Perspektywiczne są także kraje Europy Zachodniej i Południowej oraz Europa Środkowo- Wschodnia

- Początek zbiorów borówek jest opóźniony, podobnie jak w przypadku innych owoców o około 10 dni a nawet 2 tygodnie.  Podczas inauguracji sezonu nawet trochę mieliśmy problem, żeby do degustacji dokonanej przez najmłodsze dziecko plantatorów znaleźć owoce. Udało się, ale nie było ich dużo – mówi Dominika Kozarzewska.

- Spodziewamy się w tym roku dobrych plonów, w tych miejscach, które nie uległy zniszczeniu po gradobiciu. Zawsze mam świadomość, że coś się jeszcze może wydarzyć w trakcie sezonu. Miejmy nadzieję, że tak nie będzie. Jeżeli ominą już nas dalsze kataklizmy pogodowe to ilość owoców będzie całkiem spora w tym roku – mówi.

Najpopularniejsze kierunki sprzedaży polskich borówek

- Jeszcze nie wiemy jak sytuacja związana z pandemią i brexitem wpłynie na sprzedaż borówek w tym roku. Na pewno ostrożniej jako eksporterzy patrzymy w kierunku Wielkiej Brytanii, bo nie do końca wiadomo co się tam wydarzy. Jednak pod względem popytu na polskie owoce cały czas Wielka Brytania jest znaczącym kierunkiem, ale wzrasta tam konkurencja z innych rejonów świata, które mogą produkować dokładnie w tym samym czasie co my. Bardzo ważnym kierunkiem już od wielu lat są także Niemcy – zaznacza Dominika Kozarzewska.

- Perspektywiczne kierunki sprzedaży polskich borówek to kraje Europy Zachodniej i Południowej, takie jak Francja, Hiszpania i Włochy. W krajach tych tradycyjnie konsumowało się bardzo mało borówek, ale teraz ta konsumpcja wzrasta. Już nawet zapotrzebowanie z Hiszpanii jest zgłaszane na nasze owoce, a ponieważ nasz sezon się z hiszpańskim nie pokrywa, to może być to całkiem ciekawy kierunek sprzedaży. Od kilku lat bardzo mocno wzrasta również konsumpcja borówek, ale i zamożność społeczeństw w krajach Europy Środkowo –Wschodniej. Kiedyś patrzyliśmy na te rynki jako mało perspektywiczne. Teraz zarówno Polska, jak i kraje ościenne będą dla nas w przyszłości bardzo ważnym rynkiem zbytu – dodaje.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI