Plantatorzy nie chcą sprzedawać skupom owoców za grosze. Oferują samozbiory

Autor: Dziennik Łódźki 05 sierpnia 2021 15:43

Plantatorzy nie chcą sprzedawać skupom owoców za grosze. Oferują samozbiory Plantatorzy nie chcą sprzedawać skupom owoców za grosze. Oferują samozbiory/ fot. shutterstock.com

Plantatorzy i sadownicy z województwa łódzkiego zamiast sprzedawać plony w niskich cenach na skup, zachęcają mieszkańców regionu do samodzielnego zbierania owoców.

Ceny skupu borówek czy wiśni w tym roku nie są satysfakcjonujące. Co niektórzy plantatorzy z województwa łódzkiego decydują się na zorganizowanie samozbiorów. Tym samym oferują świeże owoce po cenach niższych niż w sklepie, a owoce sprzedają z zyskiem.

Pan Mateusz, który w powiecie tomaszowskim uprawia borówkę amerykańską, zaoferował jej zbieranie indywidualnym klientom m.in. ze względu na ceny skupu.

- W skupie w pewnym momencie oferowano mi 6 zł za kilogram owoców, czyli poniżej kosztów produkcji - mówi plantator w rozmowie z Dziennikiem Łódźkim.

Jak podaje Dziennik Łódzki, dwa złote kosztuje natomiast kilogram wiśni, które można sobie zebrać w Sadkowicach w powiecie rawskim. To odmiana łutówka, która nadaje się na przetwory, np. soki czy nalewki.

- W skupie za kilogram wiśni dostałbym ok. 3 zł, osoby, które same zbiorą owoce, zapłacą mniej - mówi pan Tadeusz, który ma 1,5 hektara wiśni 

Więcej na ten temat w Dzienniku Łódzkim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI