Plantatorzy borówek liczą na udane zbiory i wzrost popytu w kraju (wideo)PM, www.sadyogrody.pl - 30 czerwca 2017 15:47


1 lipca symbolicznie rozpoczniemy sezon borówkowy. - Mamy nadzieję na udane zbiory. Liczymy, że borówki będą się cieszyć coraz większym zainteresowaniem konsumentów, także z uwagi na niską podaż innych owoców letnich, jak choćby czereśnie czy truskawki - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej.

Jednak - jak potwierdza prezes Komorowski, borówki także ucierpiały w skutek wiosennych anomalii pogodowych, szczególnie późne odmiany tych owoców, a najpopularniejsza odmiana 'Bluecrop' w niewielkim zakresie.

- Pamiętajmy jednak, że szacunki dotyczące zbiorów odnosimy do ubiegłego sezonu, a ten był umiarkowanego plonowania. Zakładamy, że ten rok - w porównaniu do ubiegłego - na niektórych plantacjach będzie oznaczał się niższym plonowaniem, ale na wielu - na podobnym poziomie do 2016 roku. Zakładamy, że także ceny - tak jak w poprzednim sezonie - spadną w połowie sezonu, aby w końcówce osiągać szczyty - komentuje Ireneusz Komorowski.

{film;11418}

- Zauważamy zwiększające się zainteresowanie polskich konsumentów owocami borówki. Skarżą się oni jednak na ich niskie ceny, do których są przyzwyczajeni w przypadku innych owoców jagodowych - dodaje.