Plantatorzy aronii: Potrzebne są umowy, które dadzą gwarancję ceny i zbytuwww.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl - 24 listopada 2016 11:39


Polska jest największym na świecie producentem aronii. Jednak w kraju owoc ten jest wciąż mało popularny - być może z uwagi na jego specyficzny, cierpki smak - informuje strefaagro.pl.

Plantatorzy aronii z woj. podlaskiego twierdzą, że ostatni sezon był dla nich trudny – przede wszystkim z powodu bardzo niskiej ceny. Za kilogram tych owoców otrzymywali 50-60 gr.

Jak mówi Wiesław Błocki, plantator aronii, prezes organizacji producentów warzyw i owoców BWB Podlasie, to nawet nie pokrywa kosztów produkcji. Nie wiadomo, co będzie w przyszłym roku.

Jego zdaniem cena gwarantująca opłacalność to 1,50-2 zł/kg. Jeśli za owoce otrzymuje się poniżej złotówki, trzeba dokładać do produkcji. Tłumaczy, że wyjściem z tej sytuacji byłyby kontraktacje.

Błocki tłumaczy, że teraz niby też są kontraktacje, ale ustawa nie przewiduje żadnych sankcji za to, że ktoś się z nich nie wywiąże. Potrzebne są takie umowy, które dawałyby gwarancję ceny i zbytu.

Więcej w strefieagro.pl.