Plantacje truskawek ucierpiały po fali mrozów (zdjęcia)

Autor: Doradca Jagodowy 15 marca 2021 13:14

Informacje napływające od plantatorów z różnych rejonów Polski oraz pierwsze wyjazdy lustracyjne wskazują, iż dwie fale mroźnej pogody z początku roku pozostawiły trwałe ślady na roślinach w postaci uszkodzeń mrozowych.

Pierwsza fala mrozów, podczas której w niektórych rejonach temperatura spadła nawet do minus 28 st.  C, zastała rośliny całkowicie nieprzygotowane na spadki temperatury. Po relatywnie ciepłej i obfitującej w opady aurze listopadowo-grudniowej rośliny praktycznie nie weszły w fazę głębokiego uśpienia, a system korzeniowy i tkanki były mocno uwodnione. Zgłaszane obecnie uszkodzenia mrozowe są najprawdopodobniej efektem właśnie tej pierwszej fali mrozów.

Odmiana Verdi, Wielkopolska/ fot. Doradca Jagodowy

Stopień obserwowanych obecnie uszkodzeń mrozowych jest uzależniony głównie od technologii uprawy- najmocniej ucierpiały rośliny intensywnie nawożone azotem w okresie jesiennym, zaniedbane lub pozostawione bez żadnej okrywy antymrozowej.

Odmiana Flair pozostawiona na zimę bez okrywy/ fot. Doradca Jagodowy

Ocena wpływu bieżących uszkodzeń mrozowych na potencjał plonotwórczy roślin w obecnej chwili jest trudna do oszacowania. Tempo regeneracji będzie uzależnione od dalszego przebiegu pogody- głównie od nasilenia gwałtownych i silnych zmian temperatury.

Zgodnie z niektórymi modelami pogodowymi pod koniec bieżącego tygodnia należy się spodziewać kolejnego ochłodzenia z możliwymi spadkami temperatury nocami nawet do -10 st. C.

Bez względu na dalszy przebieg pogody plantatorzy, u których wystąpiły uszkodzenia mrozowe, powinni się zaopatrzyć w standardowe zestawy preparatów i nawozów o właściwościach biostymulujących, które będą wkrótce niezbędne w zabiegach wspomagających regenerację tych uszkodzeń.  Rekomendacje będą udostępniane wraz z pełnym rozpoczęciem wegetacji.

Dopóki temperatura nie ustabilizuje się na stałe powyżej 0 st. C i będzie ryzyko nadejścia kolejnych fali przymrozków najlepiej wstrzymać się z czyszczeniem roślin oraz zdejmowaniem okryw (włókniny, folii). W przypadku plantacji okrywanych na płask warto pamiętać, iż okrywa z białej włókniny polipropylenowej lepiej niż folia perforowana stabilizuje mikroklimat wokół roślin - sprzyjający regeneracji uszkodzeń mrozowych (stabilniejsza temperatura, wilgotność powietrza). Zatem nie należy się spieszyć ze zdejmowaniem włóknin lub ich wymianą na folię perforowaną, gdyż ich obecność sprzyja regeneracji uszkodzonej tkanki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI