Pigwa 2022: Kiedy zbierać i co zrobić z pigwy?

Autor: www.sadyogrody.pl 10 października 2022 11:57

Pigwa 2022: Kiedy zbierać i co zrobić z pigwy? Pigwa dojrzewa na przełomie września i października, w zależności od uprawianej odmiany. / fot. shutterstock

Na okres wczesnej jesieni przypadają zbiory pigwy. Owocu o nieco wydłużonym gruszkowym kształcie, bardzo popularnym w domowym przetwórstwie.

Jak wygląda pigwa? Co warto wiedzieć o uprawie pigwy?

Pigwa pospolita (Cydonia oblonga) uprawiana jest w formie krzewu lub drzewa, dorastającego do wysokości 8 m. Dobrze plonuje na stanowiskach z glebą żyzną, i umiarkowanie wilgotną, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,9-6,5). Preferuje miejsca zaciszne, osłonięte od silnych wiatrów.

W naszym kraju ten gatunek pigwy uprawiany jest przeważnie amatorsko. Na większa skalę uprawiany jest w krajach bałkańskich oraz m.in. w Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE: Owoce pigwy niedocenianym surowcem w branży przetwórczej

Kiedy zbierać pigwę?

Pigwa dojrzewa na przełomie września i października, w zależności od uprawianej odmiany. W przydomowych ogródkach można spotkać odmianę ‘Bereczki’, cechującą się dobrym plonowaniem.  Owoce pigwy przypominają kształtem gruszki, są dość duże. Do przetwórstwa - wyrobu przetworów polecana jest odmiana  ‘Ursynowska’. Owoce pigwy odmiany ‘Leskovacka’ mają kształt zbliżony do jabłek.

CZYTAJ TAKŻE: Pigwa a pigwowiec - jakie są różnice?

Owoce pigwy mają grubszą skórkę pokrytą kutnerem, o barwie cytrynowo-żółtej, lub miodowej. W miarę ich dojrzewania kutner stopniowo zanika. Owoce pigwy dorastają do wielkości 100-200 g, a nawet zdarzają się bardziej okazalsze okazy (o masie 1 kg).

Co zrobić z pigwą i jak jeść pigwę?

W przetwórstwie domowym, pigwa jest niezwykle popularna. Owoce są bardzo aromatyczne, o smaku nieco cierpkim, kwaskowym.  Nie przeznacza się ich do  bezpośredniego spożycia, ale wyrobu różnego rodzaju przetworów. Co można zrobić z pigwy? Najpopularniejsze sposoby wykorzystania owocu to:

  • konfitury z pigwy
  • dżemy z pigwy
  • galaretki z pigwy
  • syropy z pigwy
  • soki z pigwy
  • nalewki z pigwy

Skórka i miąższ pigwy zawierają olejek lotny, który nadaje przetworom delikatny aromat i kwaskowaty smak. Owoce mogą stanowić także dodatek do innych przetworów z owoców o mniej wyrazistym smaku.

Przeczytaj: Pigwa a pigwowiec - jakie są różnice?

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI