Pierwsze zabiegi na plantacjach truskawek

Autor: www.sadyogrody.pl 17 marca 2022 16:04

Z początkiem wiosny plantatorzy dokonują oceny stanu plantacji truskawek po zimie - przezimowania roślin oraz ich kondycji. Na tej podstawie podejmują decyzje o pierwszych zabiegach.


Na plantacjach truskawki należy przeprowadzić  indywidualną ocenę stanu roślin po zimie, szczególnie w rejonach, gdzie pokrywa śnieżna nie była odpowiednio gruba, przy dużych spadkach temperatury zimą, a także na plantacjach, gdzie rośliny nie były odpowiednio przygotowane do zimy.

Przezimowanie truskawek na plantacjach

Plantatorzy informują, że na plantacjach zadbanych, dobrze przygotowanych do zimy, nie ma dużych strat zimowych. Gorzej jest na plantacjach truskawek będących w słabszej kondycji jesienią. W tym przypadku widać uszkodzenia.

Ceny truskawek deserowych nie powinny być niskie

Deszczowa jesień spowodowała, że część plantatorów nie była w stanie przygotować odpowiednio pola pod nowe nasadzenia truskawek. Młode truskawki sadzono zbyt późno, co sprawiło, że ich potencjał jest słabszy. Już jesienią plantacje nie wyglądały dobrze i wchodziły w zimę w słabej kondycji, w związku z tym nawet nie wysokie spadki temperatury w trakcie zimy uszkodziły rośliny.

Jakie objawy przemarznięcia truskawek?

Objawy silnego przemarznięcia truskawek można zaobserwować pod postacią zamierania całych roślin lub najwyższych koron. Widoczne jest zbrązowienie tkanki na przekroju koron, czernienie korzeni.

Łubianki na truskawki. Jakie ceny przed zbiorami ?

Zdecydowanie trudniej zaobserwować objawy podmarznięcia roślin - uwidaczniają się one dopiero w trakcie sezonu wegetacyjnego. Wówczas jest już późno na  ograniczenie wpływu podmarznięcia roślin na wielkość i jakość plonu. 

Ocena stanu fitosanitarnego plantacji truskawek

Wczesną wiosną na plantacji truskawek należy wygrabić resztki ściółki, uschnięte zamarłe liście oraz chwasty. "Czyszczenie'' plantacji ograniczy presję patogenów w nowym sezonie wegetacji.  Na wielu plantacjach stosuje się  różnego typu szczotki przeznaczone do tego celu. Reszta prac będzie odbywać się w późniejszym terminie (zabiegi ochronne czy nawozowe). W truskawkach tunelowych prace  i zabiegi agrotechniczne są już na innym etapie.

Środki do produkcji na GieldaRolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI