W gospodarstwie prowadzonym przez Michała i Agnieszkę Leleń po świętach Wielkanocnych rozpoczęły się zbiory truskawki odmiany Alba spod tuneli. Wkrótce na rynek będzie trafiać odmiana Flair. – Ten sezon jest bardziej przyspieszony. W zeszłym roku zbiory truskawek rozpoczęliśmy w majówkę, a w tym sezonie około 2 tygodnie wcześniej. Rośliny były dodatkowo okryte agrowłókniną i dłużej pod nią przetrzymane, są to nowe nasadzenia być może dzięki temu zbiory truskawek rozpoczęły się wcześniej – mówi plantator.

Pierwsze truskawki z tuneli foliowych na rynku

Od dwóch sezonów truskawki z gospodarstwa Michała i Agnieszki Leleń wygrywają wczesnością. Dotychczas owoce spod Kalisza rozpoczynały sezon truskawki tunelowej. Uprawie sprzyja ukształtowanie terenu i lokalizacja. Tunele zostały ustawione od strony dobrze nasłonecznionej, co przyspiesza wegetację roślin wiosną.

Zobacz: Truskawki 2022: Rosną koszty produkcji ceny też powinny

- Musimy tylko przekonać rynek - klientów do pierwszej polskiej truskawki. Na razie jeszcze króluje truskawka zagraniczna, ale pomału się przebijamy na krajowym rynku. Dla lepszej rozpoznawalności naszych owoców stworzyliśmy logo gospodarstwa Truskawka od Rolnika – dodaje.

Ok 90 proc. produkcji sprzedawana jest placu targowym Rybitwy. Truskawki trafiają także do stałych klientów, którzy dokonują zakupu bezpośrednio z gospodarstwa.

Decyzja o rozpoczęciu uprawy truskawki w tunelach została podjęta przy współpracy z Doradcą Jagodowym. W poprzednich latach w tunelach uprawiane były warzywa. Obecnie całość zajmują nasadzenia truskawki. – W uprawie tunelowej udaje się nam osiągnąć inną jakość owoców i cenę. Te dwa czynniki przekonały nas, że w tym kierunku warto się rozwijać i całą produkcję tunelową przestawiliśmy na truskawkę – mówi Michał Leleń.

W gospodarstwie uprawia się także truskawki tradycyjnie w gruncie na powierzchni ok 4 ha. – Mamy sprawdzone odmiany, ale też testujemy nowe, w zależności od gleby i klimatu, niektóre lepiej plonują a inne słabiej. W przyszłości chcielibyśmy zejść z gruntu na rzecz tuneli. Całkowicie przestawić produkcję. W zeszłym roku deszcze nam zniszczyły większość odmian późnych. Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć plantacji przed niesprzyjająca pogodą, zwłaszcza opadami deszczu, z suszą sobie radzimy –zaznacza.

W gospodarstwie jest także doświadczalne poletko z uprawą truskawki na zagonach. – W naszym rejonie truskawki głównie uprawia się starą metodą na płask, teraz część nasadzeń mamy na folii na zagonach, chcemy przetestować różnice – mówi plantator.