Perspektywy i wyzwania w produkcji malin. Nadal będzie się opłacać?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska / www.sadyogrody.pl 18 listopada 2021 11:35

Perspektywy i wyzwania w produkcji malin. Nadal będzie się opłacać? Zdaniem producenta malin trzeba się liczyć z tym, że na rynku nastąpi załamanie tak jak w Wielkiej Brytanii kilkanaście lat temu. / fot. materiały redakcji

Trudno powiedzieć, czy produkcja malin jest przyszłościowa. Jest to uprawa trochę niszowa, rynek będzie się zapewne rozwijał ale co się będzie działo na rynku za kilka lat tak naprawdę nikt nie wie. Uważam, że uprawa spod osłon w najgorszym przypadku straci wysoką rentowność co pewnie za kilka lat nastąpi, jednak ciągle będzie się to opłacało – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl producent malin – częściowo spod osłon – z okolic Warki.

Przyszłość malin z upraw polowych

Jego zdaniem przyszłość upraw polowych to wielki znak zapytania. - Raczej nie należy liczyć na to, że przetwórstwo będzie dobrze płacić co roku, co pokazuje historia. Kiedy trzeba potrafią dobrze zapłacić, natomiast kiedy nie trzeba płacą tak mało jak to tylko możliwe. Rynek deserowy z pola moim zdaniem nie jest rynkiem bardzo przyszłościowym bo jest to raczej handel detaliczny natomiast w Polsce od wielu lat wzrasta udział sieci handlowych. Sieci przejmują konsumentów, sklepów detalicznych jest coraz mniej. Ten trend utrzymuje się od kilku lat. Natomiast uważam, że produkcja deserowa w otwartym polu – pomimo tego, że w tym roku można było osiągnąć bardzo wysokie ceny za taką produkcję – nie jest perspektywiczna. My będziemy się wycofywali z tego typu produkcji. Obecnie owoce jagodowe są dość modne, malin na rynku europejskim raczej brakuje, jednak nie wiadomo czy będzie tak to wyglądało za pięć czy 10 lat. Naszym planem jest stabilna, dochodowa produkcja spod osłon – trochę malin, później jakieś inne gatunki – tłumaczy.

Producent malin: Ten sezon będzie odbijał się czkawką w kolejnych latach

Producent przyznaje, że trudno powiedzieć jak będzie się rozwijał ten rynek. Trzeba się liczyć z tym, że nastąpi załamanie tak jak w Wielkiej Brytanii kilkanaście lat temu.

 Perspektywy i wyzwania na rynku malin 

Jakie perspektywy? - Moim zdaniem można ostrożnie rozwijać produkcję malin pod osłonami i dywersyfikować tą produkcję o inne gatunki takie jak truskawki, jeżyny. Produkcja truskawki spod osłon jest już dość znaczącym rynkiem natomiast my nie myślimy o uprawie gruntowej truskawki tylko w substracie. Chcielibyśmy wejść w tą produkcję za dwa lata. Jednak jest to produkcja dużo bardziej kapitałochłonna i wiedzochłonna niż w uprawach w gruncie. Można powiedzieć, że jest to już wyższa szkoła jazdy – dodaje.

Zdaniem producenta w jego gospodarstwie największym wyzwaniem na najbliższy czas będzie osiągnięcie lepszej jakości owoców bo jak na razie nie jest jeszcze w pełni z niej zadowolony. - Bardzo ważne jest odpowiednie wietrzenie, nawadnianie, nawożenie, ochrona. W tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia. Pogoda nawet w uprawach tunelowych również ma znaczenie. To, ze maliny rosną pod osłonami nie znaczy że automatycznie nie będą pleśniały. Może trochę mniej i później, ale pleśń będzie widoczna. Chcemy produkować owoce trwałe i zdrowe, ale nie naładowane środkami ochrony roślin. Na najbliższy czas są to dla nas największe wyzwania – komentuje producent malin.

Każdy problem jest szansą? 

 - Na tą chwilę owoce takie jakie są dobrze się sprzedają i w mojej ocenie nie ma wygórowanych wymagań jednak z czasem one się pojawią. Jednak każdy problem jest szansą bo nie wszyscy tą przeszkodę będą w stanie pokonać – tłumaczy. I dodaje, że nie wszystko jest dla wszystkich. - W naszym przypadku mamy konkretne oczekiwania finansowe i jesteśmy w stanie zaangażować w to konkretny wysiłek, kapitał i czas ale chcemy osiągnąć z tego więcej. Właśnie dlatego chcemy rozwijać produkcję pod osłonami. Natomiast nie jest tak, że produkcja bez osłon jest kompletną klapą. Miejsce na rynku na konwencjonalną produkcję z pewnością będzie, tylko nie na tak szeroką skalę jak niektórzy po tym sezonie się spodziewają – mówi producent.

Producent malin: Produkcja pod osłonami to nie tylko korzyści ale również wyzwania

- Obecnie sprzedajemy owoce do pośrednika, który kieruje je do supermarketów i przy tak małej skali produkcji nie ma mowy o żadnej własnej marce. Nie będziemy dążyć do tworzenia wielkiej produkcji, żeby wejść ze swoją marką do sieci handlowej. Istnieją już duzi gracze na rynku którzy to robią. Dopóki sprzedaż do sieci jest opłacalna to chcemy wyciągnąć z tego jak najwięcej. Jednak kiedyś ten rynek się nasyci i wtedy zacznie się granie ceną, a naszym pomysłem na to jest ucieczka w kierunku własne marki ale w inny sposób. Na przykład przez alternatywną sieć dystrybucji, może przez internet, czy sieć własnych punktów sprzedaży. Trzeba mieć na uwadze to, że rynek się kiedyś nasyci – przyznaje.

Niedobory siły roboczej 

Jego zdaniem wyzwaniem w najbliższych latach będą również niedobory siły roboczej. - Pracowników trzeba będzie zabrać innym segmentom, mniej rentownym konkurując warunkami pracy, czy stawkami. Pracownicy pójdą tam gdzie będzie im wygodniej, łatwiej i więcej zarobią. Z pewnością konkurencja o pracowników będzie duża, a rzeczywistość jest taka, że bez nich nic nie zrobimy. Szczególnie uciążliwa jest praca pod gołym niebem, natomiast w przypadku upraw pod osłonami wygląda to trochę lepiej. Oczywiście trzeba mieć również na uwadze to, że jeśli produkujemy maliny do przetwórstwa na polu i w tą produkcję włożyliśmy na hektar kilka tysięcy złotych to jeśli nie zbierzemy i nie sprzedamy w odpowiedniej cenie owoców to jesteśmy do tyłu tych kilka tysięcy złotych. Natomiast jeśli produkujemy pod osłonami, produkcja kosztowała nas kilkadziesiąt tysięcy złotych plus coroczna amortyzacja wynoszącą kilkadziesiąt tysięcy złotych to jak nie będziemy mieć pracowników to ubożejemy o dziesiątki albo setki tysięcy złotych – podsumowuje producent malin z okolic Warki.

Kolejna część wywiadu z producentem malin wkrótce na łamach portalu www.sadyogrody.pl!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI