×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Perspektywy dla jabłek deserowych - czy wiosna zapłaci?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 24 stycznia 2023 20:12

Perspektywy dla jabłek deserowych - czy wiosna zapłaci? Sytuacja na rynku jabłek nadal nie należy do łatwych. Brakuje możliwości sprzedaży a koszty przechowywania z każdym dniem rosną. / fot. shutterstock

Sytuacja na rynku jabłek nadal nie należy do łatwych. Brakuje możliwości sprzedaży a koszty przechowywania z każdym dniem rosną. O to czego można spodziewać się w kolejnych miesiącach oraz czy rządzący zauważają problemy sadowników zapytaliśmy Mirosława Maliszewskiego, prezesa Związku Sadowników RP.

Kryzys na rynku jabłek - jaka sytuacja w sezonie 2022/2023? 

Sytuacja na rynku jabłek jest bardzo trudna głównie z powodu braku możliwości sprzedaży na rynki zewnętrzne. - Spożycia krajowe jest słabnące ale powiedzmy że utrzymuje się w normie. Natomiast główne rynki zbytu mamy zamknięte - szczególnie rynek wschodni i rynek Egiptu, który w ostatnich latach bardzo mocno budowaliśmy i byliśmy pierwszym dostawcą. Sytuacja na rynku jabłek deserowych jest bardzo trudna - mówi Mirosław Maliszewski. 

Zobacz: Komplikuje się sytuacja producentów jabłek na Ukrainie

Rozmówca przyznaje, że w kolejnych miesiącach wszystko będzie zależało od tego ile jabłek trafi do przetwórstwa, od tego czy uda się odblokować rynek egipski, oraz od tego czy na przykład w krajach Europy Zachodniej będą mniejsze zapasy a w to miejsce wejdą jabłka z Polski. Jest perspektywa, że w drugiej części wiosny dla dobrej jakości jabłek pojawią się dobre ceny ale dla jakości gorszej i słabszej boję się, że dobrych cen nie będzie. 

Wsparcie sadowników - czy rządzący zauważają problemy sadowników i chcą pomóc? 

Prezes Związku Sadowników RP przyznaje, że jeśli się bardzo mocno naciśnie w jakiejś formule to rządzący skłaniają się do rozmów. - Jednak obawiam się, że to ciągle jest za mało. Sprawa dotycząca cen energii elektrycznej czy wsparcie przy zakupie nawozów są faktycznie pomocą jednak dla przeciętnego gospodarstwa jest niewiele znaczącą pomocą. Wzrosty kosztów nawozów czy energii są o wiele wyższe niż deklarowana, czy fizycznie udzielona pomoc. To samo jeśli chodzi o pracowników sezonowych - dodaje.

- Jeśli się nic nie zmieni to wprowadzenie mechanizmu wycofywania owoców na wiosnę będzie koniecznością. Przemysł przetwórczy nie chce współpracować z sadownikami więc trzeba znaleźć sposób, żeby na ten przemysł przetwórczy oddziaływać - mówi Maliszewski. 

Jego zdaniem mechanizm wycofywania jabłek z rynku na wiosnę w jakiejś formule powinien być zastosowany. Jeśli jego nie będzie to boję się, że kryzys może być porównywalny albo nawet większy jak w roku ubiegłym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI