Parch i mączniak jabłoni - jaka sytuacja w sadzie?

Autor: Krystyna Zagórska 01 maja 2022 09:46

Parch i mączniak jabłoni - jaka sytuacja w sadzie? Zagrożenie ze strony parcha jabłoni cały czas trwa. Sadownicy przystępują także do zabiegów przeciwko mączniakowi i szkodnikom. / fot. shutterstock

Zagrożenie ze strony parcha jabłoni cały czas trwa. Sadownicy przystępują także do zabiegów przeciwko mączniakowi i szkodnikom. Jaką strategię ochrony przyjąć na okres przed kwitnieniem? – zapytaliśmy Tomasza Sikorę, doradcę sadowniczego ProNutiva w firmie UPL Polska.

Przez ostatnie dni mieliśmy dosyć chłodną i deszczową pogodę, oraz infekcje parcha na poziomie słabym lub średnim. W okresie między 20 a 21 kwietnia dochodziło do silnych infekcji – wysiew na poziomie kilku tys. ascosporów / 1 m3. Większość odmian jabłoni znajduje się obecnie w fazie różowego pąka BBCH 57.

Zabiegi przeciwko parchowi i mączniakowi jabłoni

Na najbliższe dni zapowiadane jest ocieplenie oraz przelotne opady deszczu, zarodniki workowe znów osiągną dojrzałość (barwę ciemnooliwkową) i dojdzie do kolejnych wysiewów. Wskazane jest wykonanie zabiegu zapobiegawczo fungicydem zawierającym kaptan Captan  80 WDG/ Malvin 80 WGD w dawce 1,9 kg/ ha. W fazie rozwojowej jabłoni – różowego pąka  do oprysku możemy jeszcze dodać siarkę w dawce 5 kg/ ha Penthiol/ Sulfar/ Microthiol/ Siarka Pro pod kątem zwalczania mączniaka jabłoni. Część zainfekowanych pędów została usunięta podczas cięcia, ale podczas lustracji można napotkać rozwijające się liście z charakterystycznym mączystym nalotem. W przypadku uprawy odmian podatnych na mączniaka jak ‘Idared’, ‘Lobo’, ‘Cortland’, ‘Paulared’ oraz w sadach, gdzie w zeszłym roku problem z mączniakiem był dość duży, zaleca zastosować się fungicyd na bazie cyflufenamidu lub bupirymatu. Natomiast w sadach z małą presją mączniaka wystarczy sam zabieg preparatem siarkowym.

Na niektórych odmianach jabłoni obserwuje się słabszy rozwój rozet liściowych, przyhamowanie wegetacji. Aby poprawić kondycję i odżywienie roślin przed okresem kwitnienia, do zabiegów przeciwko parchowi czy mączniakowi można włączyć produkt BM Start w dawce 2 l/ha. Przed kwitnieniem ważne jest także odpowiednie zaopatrzenie w cynk i bor.

Zwalczanie mszyc przed kwitnieniem

Chłodna pogoda nieco wyhamowała rozwój szkodników. W wielu sadach rutynowym działaniem jest zabieg zwalczający mszyce jeszcze przed okresem kwitnienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na mszycę jabłoniowo-babkową. Brak odpowiedniej ochrony na wczesnym etapie powoduje, że populacja tego szkodnika jest trudna do opanowania. Przy sprzyjającej pogodzie  można zastosować aficyd zawierający flonikamid.

Sadownik na podstawie lustracji i oceny sytuacji w sadzie, powinien zadecydować czy wykonać zabieg fungicydem  przeciwko parchowi i mączniakowi w mieszaninie z nawożeniem i stymulacją, czy wybrać drugi wariant – oprysk fungicydem i przeciwko mszycom. Nie wskazane jest łączne stosowanie insektycydu  z nawozami z cynkiem, siarką czy borem. Trzeba wybrać rozwiązanie które w danym sadzie jest najbardziej potrzebne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI