×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ożywienie w handlu przed świętami. Co dzieje się na rynku jabłek?

Autor: Dr Paweł Kraciński, Instytut Ekonomii i Finansów SGGW 19 grudnia 2022 08:36

Ożywienie w handlu przed świętami. Co dzieje się na rynku jabłek? Na wielu rynkach można mówić o przedświątecznym ożywieniu w handlu, ale z pewnością rynek jabłek do takich nie należy. / fot. unsplash

Na wielu rynkach można mówić o przedświątecznym ożywieniu w handlu, ale z pewnością rynek jabłek do takich nie należy.

Przed światami bez wątpienia największe obroty notowane są na rynku owoców cytrusowych i to właśnie pomarańcze, klementynki i mandarynki są obecnie najczęściej kupowane przez konsumentów mimo, że ceny detaliczne nie należą do niskich.

Eksport jabłek - grudzień 2022. Jakie ceny i zapotrzebowanie?

Grudzień zwykle to miesiąc mniejszego handlu i oczekiwania na Nowy Rok i większe wysyłki eksportowe. Jak będzie po nowym roku, tego jeszcze nie wiemy, ale zwykle handel w miesiącach zimowych się ożywiał.  Jeśli chodzi o potencjalne możliwości, to nie są one bardzo korzystne, bo rynek wschodni z wiadomych przyczyn jest mało dostępny, a nasz największy arabski odbiorca jabłek tj. Egipt, wprowadził ograniczenia w wymianie dewiz, co bardzo utrudnia handel. Są jednak jeszcze kraje Unii Europejskiej oraz Dalekie Rynki. Na te ostatnie od jesieni wysyłki są duże, ale dotyczą głównie odmiany Gala Royal i w mniejszym zakresie Golden Delicious oraz Red Delcious. Niemal z każdej strony kraju, słychać od podmiotów handlowych o mniejszych bądź większych kontraktach do Indii, Wietnamu, krajów Zatoki Perskiej, czy nawet o innych „egzotycznych” odbiorach jabłek. To dobrze dla naszego sektora, ale szkoda, że nie udaje się sprzedać gdzieś standardowych odmian, których przecież w ofercie mamy najwięcej.

Gala, Golden Delicious, Red Delicious - jakie ceny? 

Sytuacja na rynku eksportowym wpłynęła na wzrost cen oferowanych sadownikom za najpopularniejsze odmiany eksportowe. Jabłka odmiany Gala najwyższej jakości można sprzedać za 1,70 do 2,00 zł/kg. Owoce nieco niżej jakości, wyceniane są na 1,40-1,70 zł/kg. Za mniejsze kalibry jabłek odmiany Gala, stawki wynoszą od 0,80 do 1,40 zł/kg. W cenie 1,00-1,40 zł/kg sadownicy mogą sprzedać jabłka odmiany Golden Delicious. Jabłek odmiany Red Delicious w obrocie jest niewiele, a stawki oferowane za tą odmianę wynoszą obecnie 1,20-1,50 zł/kg.

Niestety znacznie niższe są stawki oferowane za podstawowe odmiany jabłek. Owoce odmiany Idared są trudno sprzedawalne, choć część sadowników jest już zainteresowanych ich sprzedażą. Niestety brak jest większych możliwości eksportu tych owoców, a rynku krajowym obecnie nie ma wielu chętnych do zakupu jabłek Idared. Ceny sprzedaży owoców I klasy jakości tej odmiany wynoszą 0,70-0,90 zł/kg. Niższe stawki sprzedaży również są spotykane, choć mały jest sens ekonomiczny takiego handlu dla sadowników. Jabłka odmian Jonagored, Szampion oraz Ligol, sprzedawane są średnio po 0,90 zł/kg. Zakres cen sprzedaży dla producentów w odniesieniu do jabłek wspominanych podstawowych odmian, wynosi od 0,70 do maksymalnie 1,10 zł/kg, ale górne stawki są spotykane niezwykle rzadko. Handel odmianami Jonagored, Ligol i Champion, dotyczy głównie rynku krajowego. Odbiorcami są głównie sieci handlowe, które sprzedają te odmiany po cenach standardowych wynoszących średnio 3,49 zł/kg. Oczywiście część sprzedaży odbywa się w stawkach promocyjnych, których jesienią było bardzo dużo. Przed świętami większe promocje spodziewane są jednak na rynku cytrusów, bo to one przyciągają klientów na większe zakupu, na których sieci handlowe mogą odrobić z nawiązką stratę na promocjach.

Jabłka do przetwórstwa - jakie ceny w skupach i na zakładach? 

Za jabłka do przetwórstwa płacono w punktach skupu najczęściej 0,33-0,34 zł/kg. Owoców na rynku było jeszcze sporo, dlatego dostawy do punktów skupu odbywały się systematyczne. W zakładach przetwórczych ceny wynosiły średnio 0,05 zł/kg więcej niż u pośredników. Część tłoczni zapowiada już przestoje świąteczne, co spowolni handel oraz będzie wpływało na powstrzymanie wzrostu cen. Po nowym roku cenniki za jabłka do przetwórstwa powinny wzrosnąć, ale w jakiej skali to trudno przewidzieć i zależeć będzie od dostaw jabłek i chęci przetwórców, którzy w tym sezonie kształtują ceny zgodnie z ich swobodną wizją na co wpływ miały duże zbiory jabłek.

Gruszki - jakie ceny i zejście? 

Na rynku gruszek deserowych ceny wzrosły, ale chętnych do sprzedaży owoców nie jest tak dużo, aby zaspokoić zapotrzebowanie rynkowe w kraju. Dlatego tradycyjnie handlowcy posiłkują się importem, a dostępność owoców sprowadzanych jest duża. Za najbardziej popularną krajową odmianę tj. konferencje w I klasie jakości podmioty handlowe oferują 3,50-4,00 zł/kg po sortowaniu. Nieco niższe ceny obowiązują za odmianę Lukasówka. Większość obrotu odbywa się jednak za owoce na wagę skrzyń w cenach 2,80-3,50 zł/kg w zależności od jakości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI