Owocowa bieda - jesteśmy potentatem w ich produkcji, ale zysków brakwyborcza.biz - 12 grudnia 2016 13:10


Aronia, czarne porzeczki, wiśnie - Polska jest największym producentem tych owoców w Europie. Ale ceny skupu spadają tak bardzo, że od kilku lat rolnicy dokładają do interesu - pisze serwis wyborcza.biz.

Problemy mają jednak niemal wszyscy producenci owoców oprócz maliny. - Tylko jej produkcja nie przynosi obecnie strat. Koszmar zupełny jest za to z czarną porzeczką. Od czterech lat jest dla rolników nieopłacalna - mówi serwisowi wyborcza.biz, Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. 

Jak tłumaczy Bożena Nosecka, producentów owoców i warzyw powinny wspierać zrzeszenia rolników, które mogłyby ustalać z przetwórcami takie warunki handlu, by ryzyka się rozkładały bardziej równomiernie po obu stronach. W przypadku warzyw to działa nieźle, a w przypadku owoców - wcale. - Bo ten rynek jest chwiejny, wahania cen są ogromne i trudno zawierać kilkuletnie umowy, które zabezpieczają na dłużej interesy obu stron - mówi Nosecka.

By przetrwać, niektórzy rolnicy sami wytwarzają produkty z uprawianej przez siebie aronii. Rodzinna firma Eco Ar uprawia aronię od lat 90., ale szybko zaczęła produkować na przykład soki, syropy czy kandyzowaną aronię w czekoladzie i sprzedaje je indywidualnym klientom, także za granicą.

Więcej w serwisie wyborcza.biz.