Od czego zależy powodzenie w uprawie winorośli?www.sadyogrody.pl/pr - 13 lutego 2019 18:41


Dobór odpowiedniego stanowiska, wybór odmian i jakość sadzonek – to trzy najważniejsze kryteria, jakimi winiarz musi się kierować planując sadzenie winnicy.

- Znalezienie odpowiedniego miejsca pod winnicę oraz dobór właściwych odmian winorośli, jakie tam posadzimy ma absolutnie kluczowe znaczenie dla powodzenia każdego przedsięwzięcia winiarskiego. Od tych decyzji będzie bowiem zależało nie tylko to, jakie wino będziemy produkować, ale również opłacalność tej produkcji – mówi Wojciech Bosak, wykładowca Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.

- Niewłaściwe lokalizacje oraz zbytni optymizm przy wyborze odmian są w Polsce najczęstszą przyczyną niepowodzeń w uprawie winorośli - dodaje.

Popełnienie, nawet jednego z tych trzech błędów na etapie zakładania winnicy może przesądzić o przyszłych niepowodzeniach. – To trzy podstawowe błędy, które bardzo łatwo można popełnić bez wcześniejszego przygotowania do tematu. I praktycznie nie da się ich potem naprawić – mówi Roman Myśliwiec, wykładowca PAW, założyciel Fundacji Galicja Vitis.

- Zmiana lokalizacji to inwestycja od nowa. Wybór niewłaściwych dla miejsca odmian to też inwestycja od nowa, bo prędzej czy później czeka nas sadzenie nowych krzewów. A przecież winnice nie sadzi się na kilka lat, żywotność winnicy to 30, a nawet 50 lat – podkreśla.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.