Od czego zależy powodzenie w uprawie minikiwi? Kluczowe znaczenie ma agrotechnika (zdjęcia)Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl - 06 lipca 2017 09:48


- Uprawa aktinidii ostrolistnej nie należy do najłatwiejszych. Zasadniczym utrudnieniem w produkcji owoców minikiwi jest wysoka wrażliwość roślin na wiosenne przymrozki. Tegoroczne spadki temperatury w kwietniu i maju spowodowały znaczne straty na plantacjach, pomimo zastosowania ochrony przeciwprzymrozkowej – mówi w rozmowie z redakcją dr hab. Piotr Latocha, z Katedry Ochrony Środowiska Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie, prezes Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi.

Jak zaznacza dr hab. Piotr Latocha, rośliny rozpoczynają wegetację bardzo wcześnie wiosną – w ostatnich latach już z początkiem kwietnia, w związku z tym przez okres 1,5 miesiąca konieczna jest ich ochrona przed przymrozkami (najczęściej przy zastosowaniu zraszaczy nadkoronowych). Straty ogranicza również sadzenie młodych krzewów w drugiej połowie maja, gdy minie już ryzyko przymrozków.

Pod nasadzenia minikiwi trzeba przeznaczyć odpowiednie stanowiska – najlepiej gleby żyzne nie gorsze niż IV klasy bonitacyjnej, przepuszczalne i zasobne w próchnicę. Rośliny źle rosną na glebach zwięzłych, gliniastych oraz zbyt luźnych, piaszczystych. Nieodpowiednie są również tereny z zalegającą po opadach wodą, co bardzo często skutkuje porażeniem roślin zgnilizną korzeniową wywoływaną przez grzyby z rodzaju Phytophthora i w konsekwencji na ogół prowadzi do ich zamierania. Z drugiej strony okresie letnim rośliny mają bardzo duże zapotrzebowanie na wodę, szczególnie w okresie wzrostu owoców – od połowy czerwca przynajmniej do końca lipca. Roślinom w tym czasie należy zapewnić optymalną wilgotność gleby poprzez nawadnianie w razie potrzeby. Na stanowiskach osłoniętych od silnych wiatrów, delikatna skórka owocu w mniejszym stopniu ulega uszkodzeniom.

Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić przy zakładaniu plantacji minikiwi jest ich dwupienność, a zatem na 6-8 roślin żeńskich należy posadzić jedną męską. Przy prawidłowej agrotechnice choroby i szkodniki nie stanowią większego problemu. Aktinidia idealnie wpisuje się w trend uprawy ekologicznej. Dr hab. Piotr Latocha dodaje, że najpopularniejszą formą prowadzenia roślin na plantacji towarowej są konstrukcje w kształcie litery T. Niektórzy plantatorzy w krajach o cieplejszym klimacie uprawiają minikiwi przy konstrukcjach w formie pergoli. Aktinidia ostrolistna jest silnie rosnącym pnączem i wymaga intensywnego cięcia zimowego, podczas którego wycięte zostaje nawet około 80 proc. zeszłorocznego przyrostu.

W ocenie dr hab. Piotra Latochy, rozważając produkcję minikiwi na skalę towarową należy skoncentrować się na uprawie kilku sprawdzonych odmian, które wydają owoce podobne wizualnie. W zależności od odmiany, kształt owocu i jego barwa (zarówno skórki, jaki i miąższu) może być bardzo zróżnicowana – od okrągłych poprzez wydłużone, całkowicie zielone, bądź z charakterystycznym rumieńcem a także całkowicie czerwone (miąższ i skórka). W krajach UE, podobnie jak w Polsce do nasadzeń towarowych przeznaczana jest najczęściej wczesną 'Geneva' oraz późnodojrzewające 'Weiki' czy 'Ananasnaya'. Dużą popularność w uprawie towarowej zdobywa również średnio-późna odmiana 'Bingo' wyhodowana w SGGW w Warszawie.

Na uwagę zasługuje również fakt, że owoce minikiwi, inaczej niż niektórych innych mniej znanych roślin sadowniczych (np. jagoda kamczacka czy dereń jadalny) są dopuszczone do obrotu handlowego w krajach Unii Europejskiej.

Przeczytaj również: Członkowie Stowarzyszenia MiniKiwi będą sprzedawać owoce pod wspólną marką (foto)

Szczegółowe informacje na temat aktinidii ostrolistnej, odmian, wymagań środowiskowych tego gatunku i sposobów uprawy można przeczytać na oficjalnej stronie poświęconej MiniKiwi: http://aktinidia.pl/pl/home-pl/

Informacje dotyczące Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi dostępne są na stronie internetowej: http://aktinidia.pl/pl/stowarzyszenie/