Ocieplenie przyspieszyło rozwój pąków borówki

Autor: kz 24 marca 2022 10:29

Ocieplenie przyspieszyło rozwój pąków borówki Po zimie w borówce nie notuje się uszkodzeń mrozowych pąków kwiatowych/ fot. sadyogrody

Po zimie na plantacjach borówki nie notuje się poważnych uszkodzeń mrozowych pąków kwiatowych. Krzewy przezimowały na ogół dobrze.  Jak przekazał Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej, plantatorzy z różnych regionów kraju, sygnalizują pewne straty mrozowe, ale nie na taką skalę, która mogłaby ograniczyć plon.

Początek wegetacji na plantacjach borówki

Ocieplenie i słoneczna pogoda z początku tygodnia sprawiła, że wegetacja w borówce ruszyła na dobre. – Na szczęście chłodne noce hamują wegetację. Borówka ma pąki dobrze wykształcone i przygotowane do dalszego rozwoju, bez dużych uszkodzeń mrozowych – mówi redakcji sadyogrody.pl Ireneusz Komorowski.

Fot. Krzewy borówki okolice Warki - 22.03

Na plantacjach borówki wysokiej zlokalizowanych przy zabudowaniach i na stanowiskach bardziej zacisznych, wysokie jak na tę porę temperatury w ostatnich dniach przyspieszają rozwój pąków. Generalnie na otwartych przestrzeniach wegetacja jest bardziej spowolniona. Na szczęście chłodne noce hamują rozwój roślin, ponieważ w przeciwnym razie mielibyśmy wcześniejsze kwitnienie – dodaje.

Cięcie borówki i pierwsze lustracje

Na plantacjach borówki przeprowadzane jest jeszcze cięcie. Plantatorzy lada dzień będą przystępować do lustracji krzewów pod kątem misecznika i zabiegów olejami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI