Ochrona plantacji truskawek po zbiorach

Po zakończonych zbiorach truskawek należy zadbać o rośliny i zapewnić im optymalne warunki do wzrostu oraz inicjacji pąków kwiatowych na przyszły rok. Utrzymujące się wysokie temperatury w ciągu dnia i chłodniejsze noce, gdy wzrasta wilgotność powietrza i zwilżenie liści, prowadzą do rozwoju chorób grzybowych. Jak w tym okresie należy zadbać o plantacje truskawek? - zapytaliśmy Radosława Ptaszka z firmy Syngenta.

O zaleceniach dotyczących malin przeczytasz w artykule: Ochrona plantacji maliny jesiennej

- Na plantacjach truskawki należy stale kontrolować zdrowotność roślin. W okresie końca zbiorów i po zbiorach warto zwrócić uwagę na wszelkie choroby liści na czele z mączniakiem prawdziwym truskawki, który jest groźny dla młodych liści. W tym okresie zazwyczaj utrzymuje się także zagrożenie ze strony antraknozy czy białej plamistości liści truskawki. Zabezpieczenie liści buduje potencjał plonowania roślin na kolejny sezon. Z naszej strony do końca zbiorów polecamy preparat Scorpion 325 SC w dawce 1l/ ha przeciwko mączniakowi prawdziwemu, antraknozie i białej plamistości liści truskawki. Wysoką efektywność zapewniają dwie nawzajem uzupełniające się w działaniu substancje czynne: azoksystrobina (Technologia Amistar) i difenokonazol. Obie substancje cechuje szybkie wchłanianie przez liście i łodygi, Technologie Amistar cechuje dodatkowo długie działanie zabezpieczające a difenokonazol skuteczne przemieszczanie się w roślinie. Dzięki tym właściwościom rozwijające się młode liście będą odpowiednio chronione przed chorobami grzybowymi – mówi Radosław Ptaszek. Innym rozwiązaniem, polecanym do ochrony wyłącznie przed mączniakiem prawdziwym do końca okresu wegetacji jest Topas 100 EC.

Ochrona pozbiorcza stanowi podstawę zdrowotności roślin, prawidłowego wiązania pąków kwiatowych czy prawidłowego przygotowania do zimy czy zimowania, a tym samym do dobrego rozpoczęcia nowego sezonu.