Na plantacjach truskawek w rejonie Czerwińska nad Wisłą doszło do pewnych uszkodzeń. - Temperatury nocą spadły do poziomu -3/-4 st. C, a w okolicach Płocka termometry wskazywały nawet do -5 st. C. Na roślinach widać lokalnie efekty przemrożenia, zwłaszcza na plantacjach, które nie były zabezpieczone przed przymrozkiem. Niektórzy plantatorzy wykonują zabiegi biostymulujące, aby wspomóc rośliny i poprawić ich kondycję. W tym celu można zastosować nasz Seaactiv Vital w dawce 4 l/ha – mówi serwisowi sadyogrody.pl Jacek Witkowski, specjalista ds. upraw jagodowych w firmie Timac Agro Polska.

Ochrona plantacji truskawek przed szara pleśnią i szkodnikami

- Po ostatnich opadach deszczu z piątku na sobotę, zaczyna pojawiać się problem z szarą pleśnią. Plantacje truskawek wymagają dobrej ochrony. Nadal trwa zwalczanie roztoczy i przędziorków. Niektórzy plantatorzy wykonywali już 3 zabiegi i przymierzają się do kolejnego. Przed weekendem mieliśmy dwa bardzo ciepłe dni. Zwiększyła się presja ze strony kwieciaka, którzy po części ‘przerzedził’ plantacje, więc prawdopodobnie truskawki będzie mniej w tym roku. Część plantatorów mówi o zmniejszeniu areału na przyszły sezon – mówi Jacek Witkowski.

Problem z kwieciakiem malinowcem na plantacjach truskawek

Plantatorzy ponoszą bardzo duże koszty na ochronę i odżywienie truskawek a już na starcie sezonu pojawia się problem cenowy.

- Wczoraj na targowisku w Nowym Przybojewie, podaż truskawek była duża. Na początku dnia cena wyjściowa w granicach 15-17 zł kosz 2 kg. Później cena spadła do poziomu 10 zł za 2 kg. Obecną trwają zbiory truskawek z tuneli i spod folii perforowanej z uprawy przyspieszonej. Wysyp truskawek dopiero przed nami. Cena już teraz jest niepokojąco niska, porównując do analogicznego okresu roku ubiegłego. Przy wysokich kosztach produkcji uzyskiwanie na początku sezonu ceny 10 zł za koszyk 2 kg nie daje opłacalności plantatorowi. W miastach cena za kilogram oscyluje miedzy 15 a 18 zł. Pośrednicy bardzo dużo zarabiają na polskich truskawkach – zaznacza.

- Otworzyły się już pierwsze skupy z ceną 2,50 za kg. W ubiegłym sezonie cena wyjściowa wyniosła 2 zł, a później spadła do 1,50 zł/ kg i tak się utrzymywała. Z jednej strony rozpoczęcie skupu o tej porze jest dyskusyjne, ale z drugiej strony też potrzebne, bowiem jest dużo owoców słabo wykształconych, drobniejszych. Potrzebne jest przesypanie tej truskawki na skup, żeby nie było strat, w przeciwnym razie trafiłaby ona na kompostownik. Cena truskawki na skupach dopiero się wyklaruje za 2 tygodnie, gdy ruszą zbiory truskawki gruntowej – dodaje.

O aktualnych cenach truskawek przeczytasz w artykule: Truskawki 2022: Sezon nabiera rozpędu. Ceny szybko się zmieniają

Kiedy pojawią się truskawki z tradycyjnych upraw gruntowych?

Truskawek z tradycyjnej uprawy gruntowej można spodziewać się za około 2 tygodnie, w zależności od lokalizacji plantacji i przebiegu pogody. Truskawki uprawianej w tym systemie w regionie Czerwińska nad Wisłą jest mniej. Podaż truskawek zwiększy się, gdy zrobi się ciepło. Na truskawkę gruntową trzeba jeszcze poczekać. Na razie mamy chłodniejsze noce, co spowalnia wzrost i dojrzewanie truskawek. W najbliższych dniach przybędzie truskawek spod folii perforowanej i agrowłókniny.