Nowa odmiana świdośliwy 'Amela'. Jest umowa licencji

Autor: Instytut Ogrodnictwa - PIB 31 stycznia 2022 11:26

Nowa odmiana świdośliwy 'Amela'. Jest umowa licencji Owoce są średniej wielkości (0,7-1,0 g), o średnicy 10-12 mm, kuliste, granatowo-czarne z woskowym nalotem / fot. za facebook IO-PIB

‘Amela’ (świdośliwa olcholistna) to nowa odmiana wyhodowana w Instytutcie Ogrodnictwa - PIB. Hodowcy informują, że odmiana jest już dostępna u licencjobiorcy.

Krzew rośnie średnio silnie, pokrój średnio-rozłożysty, starsze pędy rozkładają się w stronę międzyrzędzi pod wpływem masy (ciężaru) owoców. Wytwarza dosyć dużo odrostów korzeniowych.

Kwitnie na koniec kwietnia – początek maja, w podobnym terminie jak odmiana ‘Northline’.

Owoce świdośliwy 'Amela'

Owoce są średniej wielkości (0,7-1,0 g), o średnicy 10-12 mm, kuliste, granatowo-czarne z woskowym nalotem, zebrane w grona, zwykle po 10-15 szt. Istotną cechą odmiany ‘Amela’ jest dosyć równomierne dojrzewanie owoców w gronie, co ułatwia zbiór. Owoce nie opadają z krzewów.

Jest to odmiana średnio-wczesna, owoce zwykle dojrzewają na początku lipca, kilka dni po odmianie ‘Northline’. Odmiana jest bardzo plenna, krzewy wcześnie wchodzą w okres owocowania.

‘Amela’ jesienią 2018 r. została zgłoszona do badań i księgi ochrony wyłącznego prawa Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. 

Instytut Ogrodnictwa-PIB informuje, że odmiana Amela jest już dostępna u licencjobiorcy - firmy in-vitro Kusibab.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI