Niskie ceny wiśni w skupach. Sadownicy chcą interwencji ministra rolnictwawww.sadyogrody.pl/ lublin.tvp.pl - 27 lipca 2020 10:37


W bardzo trudnej sytuacji są rolnicy z terenu województwa lubelskiego, którzy zajmują się uprawą wiśni. Jak mówią sami rolnicy - ceny na skupach owoców są dramatycznie niskie i nie do zaakceptowania. Uważają, że to zmowa cenowa podmiotów skupowych. Interweniują w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - informuje lublin.tvp.pl.

Średnio 1,60 zł - tyle rolnik z województwa lubelskiego otrzymuje za kilogram wiśni. To zbyt mało by uprawa była opłacalna. Lubelskie to drugie zagłębie uprawy wiśni w kraju. Owoc ten jest bardzo wymagający. Gospodarstwa w większości są sprofilowane, więc cena na skupie owoców oznacza dla rolnika być albo nie być.

Właściciele sadów wiśniowych z województwa lubelskiego za pośrednictwem Lubelskiej Izby Rolniczej zaapelowali już do ministra rolnictwa o interwencję w ich sprawie.

Za pierwsze partie wiśni do mrożenia, z dowozem do zakładów przetwórczych, oferowano w tym sezonie maksymalnie 2,20 zł/kg. Dolne widełki cen zaczynały się od 1,70 zł/kg.

Jak w Waszych regionach przebiega skup wiśni?