×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Niskie ceny jabłek w Belgii. Nie opłaca się nawet zbierać przemysłu?

Autor: vilt.be 14 października 2022 11:13

Niskie ceny jabłek w Belgii. Nie opłaca się nawet zbierać przemysłu? fot. redakcja

Plantatorzy jabłek we Flandrii w Belgii także doświadczają problemów z powodu nadpodaży na rynku światowym. Niskie ceny sprzedaży jabłek i gwałtownie rosnące koszty powodują, że wielu sadowników rezygnuje ze zbiorów - podaje Vilt.be

Jak podaje serwis VILT.BE plantatorzy jabłek we Flandrii od lat przeżywają ciężkie chwile, a ich pozycja pogorszyła się z powodu wojny na Ukrainie. Powodem jest niska cena sprzedaży i gwałtownie rosnące koszty.  

Kilka tygodni temu Boerenbond (Związek Rolników) wezwał flamandzkie supermarkety i konsumentów do kupowania owoców, a zwłaszcza jabłek z flamandzkiej ziemi, aby pomóc hodowcom w trudnych czasach. Mimo apelu nadal występuje nadpodaż, a ceny jabłek konsumpcyjnych są raczej niskie.

Ceny jabłek deserowych w Belgii

W tym tygodniu jabłko deserowe kosztowało 38 centów za kilogram, podczas gdy 1 sierpnia plantatorzy otrzymywali średnio 42 centy. To nie wystarczy, aby zarobić na dobre życie, mówi hodowca jabłek i gruszek Mario Vanhellemont z Tielt-Winge. „Musimy za jabłko dostać co najmniej 45-50 centów".

Belgia: Niskie ceny jabłek przemysłowych 

Według artykułu Vilt, jabłka niższej jakości przeznaczone dla przemysłu są w tej chwili szczególnie zablokowane.

Mario Vanhellemont mówi, że część jego jabłek trafia również do przetwórstwa. Cena tych jabłek przemysłowych wynosi obecnie około 10 centów. To mało.

 - Na pewno nie będziemy w stanie pokryć z tym kosztów. Sam zbiór kosztuje od 8 do 10 centów, nie wspominając o przechowywaniu i sortowaniu - mówi sadownik.

Według Vanhellemonta niskie plony i gwałtownie rosnące koszty są powodem, dla którego niektórzy hodowcy jabłek pozostawiają owoce na drzewach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI