Nietypowy borówkowy sezon. Zbiory mniejsze o 30 proc. (zdjęcia)

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 19 września 2016 09:48

Tegoroczny sezon borówkowy był bardzo nietypowy - rozpoczął się w końcu czerwca i skończył się szybko - na większości plantacji nie było owoców już w ostatnich tygodniach sierpnia – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Dominika Kozarzewska, prezes grupy Polskie Jagody.

Dodaje, że ze względu na uszkodzenia mrozowe zbiory w Polsce były znacznie mniejsze, niż rok temu - oceniamy, że o około 30 proc. Jednak dzięki współpracy z grupami producentów BerryGroup i Elliot w ramach Polish Berry Cooperative, udało nam się zaspokoić potrzeby wszystkich klientów – tłumaczy.

- Sezon zakończyliśmy udziałem w targach Asia Fruit Logistica w Hong Kongu, gdzie spotkaliśmy się z dotychczasowymi klientami i nawiązaliśmy wiele nowych kontaktów z odbiorcami z Azji. Wprowadzona w tym roku przez Polish Berry Cooperative marka BerryGood została doskonale przyjęta na rynku polskim i na kilku rynkach azjatyckich, dzięki czemu będziemy rozszerzać sprzedaż polskich markowych borówek na kolejne kraje tego kontynentu – przyznaje Dominika Kozarzewska.

Jak mówi, w sezonie 2016 nie było problemów z pozyskaniem pracowników do zbioru. - Jednak z dużym niepokojem patrzymy w przyszłość, ponieważ w naszym kraju brakuje rozwiązań umożliwiających zatrudnianie pracowników sezonowych, które uwzględniałyby specyfikę takiej pracy. Sytuację pogarsza ciągła niepewność co do zakresu zmian w zakresie uzyskiwania wiz dla pracowników ze Wschodu – komentuje prezes grupy Polskie Jagody.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI