Niemiecki rynek owoców: Pogoda miała znaczący wpływ na zbiory w 2020 r.

Autor: ami-informiert.de 11 stycznia 2021 15:33

Niemiecki rynek owoców: Pogoda miała znaczący wpływ na zbiory w 2020 r. W 2020 roku na zbiory owoców w Niemczech istotny wpływ miała pogoda/fot. shutterstock.com

Według raportu sporządzonego przez niemiecki instytut AMI mroźne noce w kwietniu i maju doprowadziły do ​​ogromnych niepowodzeń zbiorów owoców w roku 2020. Ceny znacznie wzrosły. W typowych krajach zaopatrujących, takich jak Hiszpania i Włochy, zbiory owoców pestkowych w 2020 r. również były mniejsze.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również w 2020 roku na zbiory owoców w Niemczech istotny wpływ miała pogoda. Szczególnie mrozy wiosną doprowadziły do ​​znacznego nieurodzaju owoców, których zbiory były niewielkie. To spowodowało wzrost cen. Zwłaszcza, że ​​owoce regionalne cieszą się coraz większą popularnością wśród konsumentów. Konsumenci indywidualni kupowali więcej świeżych owoców w okresie koronawirusa.

Na rynku brakowało alternatyw, ponieważ również w innych krajach UE z powodu mrozów i innych warunków pogodowych dostępne były mniejsze ilości owoców. Było to szczególnie widoczne w przypadku owoców pestkowych. Ceny, zwłaszcza w miesiącach letnich, były wysokie.

Boom na owoce jagodowe w Niemczech trwa. Jednak w przypadku borówek napędzany głównie przez rosnący import. Zbiory owoców jagodowych w Niemczech w 2020 roku były nieco mniejsze niż w roku poprzednim, a import również nie rósł już tak silnie jak w latach poprzednich. Truskawki, które w ostatnich latach przegrywały w branży jagodowej z borówkami, ponownie cieszyły się większym popytem w 2020 r.

Producenci owoców ziarnkowych w Europie rozpoczęli rok 2020 od znacznie niższych ilości przechowywanych owoców. Zbiory w sezonie 2019/20 były jednymi z mniejszych zbiorów ostatniej dekady. Jabłka skorzystały na zwiększonym popycie na klasyczne produkty o dłuższym okresie przydatności do spożycia na początku okresu pandemii. To zapoczątkowało wzrost cen dla producenta. We wszystkich europejskich regionach upraw odnotowano mniej lub bardziej dotkliwe straty plonów, które wynikały głównie z wiosennych przymrozków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI