
Według raportu sporządzonego przez niemiecki instytut AMI mroźne noce w kwietniu i maju doprowadziły do ogromnych niepowodzeń zbiorów owoców w roku 2020. Ceny znacznie wzrosły. W typowych krajach zaopatrujących, takich jak Hiszpania i Włochy, zbiory owoców pestkowych w 2020 r. również były mniejsze.
Podobnie jak w latach ubiegłych, również w 2020 roku na zbiory owoców w Niemczech istotny wpływ miała pogoda. Szczególnie mrozy wiosną doprowadziły do znacznego nieurodzaju owoców, których zbiory były niewielkie. To spowodowało wzrost cen. Zwłaszcza, że owoce regionalne cieszą się coraz większą popularnością wśród konsumentów. Konsumenci indywidualni kupowali więcej świeżych owoców w okresie koronawirusa.
Na rynku brakowało alternatyw, ponieważ również w innych krajach UE z powodu mrozów i innych warunków pogodowych dostępne były mniejsze ilości owoców. Było to szczególnie widoczne w przypadku owoców pestkowych. Ceny, zwłaszcza w miesiącach letnich, były wysokie.
Boom na owoce jagodowe w Niemczech trwa. Jednak w przypadku borówek napędzany głównie przez rosnący import. Zbiory owoców jagodowych w Niemczech w 2020 roku były nieco mniejsze niż w roku poprzednim, a import również nie rósł już tak silnie jak w latach poprzednich. Truskawki, które w ostatnich latach przegrywały w branży jagodowej z borówkami, ponownie cieszyły się większym popytem w 2020 r.
Producenci owoców ziarnkowych w Europie rozpoczęli rok 2020 od znacznie niższych ilości przechowywanych owoców. Zbiory w sezonie 2019/20 były jednymi z mniejszych zbiorów ostatniej dekady. Jabłka skorzystały na zwiększonym popycie na klasyczne produkty o dłuższym okresie przydatności do spożycia na początku okresu pandemii. To zapoczątkowało wzrost cen dla producenta. We wszystkich europejskich regionach upraw odnotowano mniej lub bardziej dotkliwe straty plonów, które wynikały głównie z wiosennych przymrozków.
CHF
4,70 -0,38%
GBP
5,35 -0,34%
USD
4,33 -0,24%
ON
7,65 2 gr
LPG
3,20 4 gr