Niemieccy sadownicy obawiają się braku pracowników do zbiorów

Autor: www.freshplaza.com 09 kwietnia 2021 16:15

Niemieccy sadownicy obawiają się braku pracowników do zbiorów Niemieccy sadownicy obawiają się braku pracowników do zbiorów/ fot. shutterstock.com

Niemiecki plantator ekologiczny Michael Görnitz obawia się, że w bliskiej przyszłości będzie miał problem ze zgromadzeniem odpowiedniej liczby pracowników do wykonywania ciężkiej pracy jaką wykonuje się w gospodarstwach.

Gospodarstwo Obstbau Görnitz w Sörnewitz to jeden z największych niemieckich producentów. Na około 292 hektarach uprawia się jabłka , porzeczki czerwone i czarne, agrest, maliny i gruszki. 

W tym sezonie pomocnicy przy zbiorach w gospodarstwie ekologicznym Görnitz w Sörnewitz przyjechali z Ukrainy, a nawet z dalekiego Uzbekistanu. Wcześniej pracowali tam Polacy i Czesi ale obecnie plantatorzy z trudem mogą ich pozyskać  ponieważ wzrosły wymagania i stawki wynagrodzeniowe.

- W pewnym momencie nie będzie już ludzi do ciężkiej pracy- mówi dyrektor zarządzający Michael Görnitz w rozmowie z Freshplazą.

Zdaniem Michaela Görnitz pozyskiwanie pracowników będzie coraz trudniejsze , tym bardziej że gospodarstwo planuje dalszą rozbudowę i powiększenie powierzchni upraw, a stawki pracowników sezonowych oraz ich wymagania ciągle wzrastają. 

- Potrzebujemy robotów do zbioru jabłek i truskawek- mówi i podkreśla, że cyfryzacja i sztuczna inteligencja to dwa aktualne wyzwania stojące przed sadownikami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI