Niemcy: W Saksonii rozpoczęto zbiory jabłek

Autor: www.fruchtportal.de 01 września 2020 15:22

Niemcy: W Saksonii rozpoczęto zbiory jabłek W piątek 28 sierpnia oficjalnie rozpoczęto zbiór jabłek w Saksonii/ fot. shutterstock.com

W piątek 28 sierpnia w obecności saksońskiego ministra rolnictwa Wolframa Günthera oficjalnie rozpoczęto zbiór jabłek na farmie sadowniczej Ibisch w Blattersleben. Podobnie jak w poprzednich trzech latach, saksońscy sadownicy spodziewają się w tym roku plonów na poziomie od 60 000 do 70 000 ton - czyli poniżej średniej.

Ministerstwo rolnictwa w Saksonii poinformowało, że drzewa owocowe od lat są narażone na suszę a w marcu pąki kwiatowe dodatkowo ucierpiały z powodu silnych nocnych przymrozków.

- Saksonia to kraj owoców. Jednocześnie zauważamy zmiany klimatyczne w sadownictwie. Obecne wyniki monitorowania suszy przez Centrum Badań Środowiskowych im. Helmholtza pokazują nadzwyczajną suszę dla prawie całej Saksonii. Firmy muszą się do tego dostosować. Dlatego będziemy nadal kompleksowo wspierać przedsiębiorstwa rolne i ogrodnicze w adaptacji do zmian klimatu poprzez doradztwo, projekty badawczo-rozwojowe, transfer wiedzy oraz wsparcie inwestycyjne. Doprowadziliśmy również do tego, że stawka podatku od ryzyka pogodowego została obniżona z 19 do 0,03% sumy ubezpieczenia, także w odniesieniu do ryzyka suszy - powiedział minister Wolfram Günther.

Jabłko, które zajmuje około 60 procent obszaru wszystkich upraw owoców w Saksonii, jest nadal najważniejszą uprawą w tym sektorze. Odmiany Jonagold, Gala, Elstar i Pinova są zbierane głównie z około 2 400 hektarów. Średni zbiór jabłek w Saksonii wynosi 90 000 ton.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI