×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nie wszędzie jabłka są tanie. Na Ukrainie ceny rosną

Autor: east-fruit.com 11 stycznia 2023 12:34

Nie wszędzie jabłka są tanie. Na Ukrainie ceny rosną Od początku tego roku na rynku ukraińskim obserwuje się wzrost cen jabłek. / fot. shutterstock

Od początku tego roku na rynku ukraińskim obserwuje się wzrost cen jabłek. Analitycy rynku przypisują wzrost cen przede wszystkim zauważalnej intensyfikacji działań handlowych i zakupowych w tym segmencie.

Wzrost popytu na jabłka na ukraińskim rynku 

Zdaniem uczestników rynku, o ile jeszcze przed świętami popyt na lokalne jabłka był relatywnie niski, o tyle dziś nabywcy niemal wszystkich kategorii wykazują duże zainteresowanie zakupem tego produktu.

Zobacz: Na niemiecki rynek trafiają polskie jabłka po "dumpingowych cenach"

Jednocześnie podaż wysokiej jakości jabłek na rynku jest dość ograniczona, co również przyczynia się do wzrostu cen. Wielu sadowników oferuje obecnie do sprzedaży głównie owoce, których jakość zaczęła się pogarszać w wyniku przechowywania. Jednocześnie planują sprzedać wysokiej jakości jabłko nie wcześniej niż na początku wiosny. Warto również zauważyć, że w związku z niestabilnością na rynku walutowym znacznie wzrosła również cena importowanych jabłek, co dodatkowo wspiera wzrost cen tych owoców z lokalnych gospodarstw.

Jakie ceny jabłek na Ukrainie? 

Od początku stycznia cena jakościowego jabłka na Ukrainie wzrosła średnio o 37%. Dziś lokalne gospodarstwa są gotowe na wysyłkę tych owoców od 9 do 15 UAH/kg (0,47-0,74 USD/kg), w zależności od kalibru i odmiany, i zauważają, że największym popytem cieszą się czerwone odmiany jabłek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI