×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nie ma optymizmu w młodych sadownikach. Wielu zrezygnuje lub zbankrutuje

Autor: Krystyna Zagórska 02 lutego 2023 12:32

Nie ma optymizmu w młodych sadownikach. Wielu zrezygnuje lub zbankrutuje Maciej Cybulak, młody sadownik, o przyszłości w branży sadowniczej

Przy rosnących kosztach produkcji, braku rynków zbytu i rąk do pracy, wizja przyszłości dla młodego sadownika niestety ale nie jest optymistyczna, przynajmniej na tę chwilę - mówi serwisowi sadyogrody.pl Maciej Cybulak, sadownik spod Opola Lubelskiego.

Przejmowałem gospodarstwo kilka lat temu. Oceniałem wtedy, że sytuacja w sadownictwie nie była super, ale przynajmniej perspektywy były dobre. Ceny jabłek jeszcze nie były tak niskie. Teraz przy rosnących kosztach produkcji, braku rynków zbytu i rąk do pracy, i innych problemach branży, wizja przyszłości dla młodego sadownika niestety ale nie jest optymistyczna – mówi Maciej Cybulak.

Szanse na poprawę sytuacji w sadownictwie

Według mnie, musi minąć kilka lat zanim uda się coś zmienić. Część sadowników być może zrezygnuje, a cześć zbankrutuje. W tej branży może coś się zmieni, ale w dłuższej perspektywie. Nie liczymy, że sytuacja w przyszłym sezonie od razu się poprawi, i że ceny w nowym sezonie dla sadownika będą lepsze – mówi.

Cała rozmowa w materiale wideo:

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI