×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Najpopularniejsza odmiana porzeczki czerwonej. Doskonała do uprawy i świetnie się przechowuje

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 30 marca 2023 11:10

Najpopularniejsza odmiana porzeczki czerwonej. Doskonała do uprawy i świetnie się przechowuje Porzeczki odmiany Rovada / fot. D.Bujak

Porzeczki to owoc średnio popularny choć każdemu znany. Na jakie odmiany warto postawić planując produkcję owoców deserowych?

Porzeczki czerwone - na jakie odmiany warto postawić? 

- Szkółka De Kemp poza truskawkami ma w swojej ofercie również porzeczki czerwone. Jest to głównie odmiana Rovada która zajmuje około 90 proc. naszej produkcji. Szkółka produkuje sadzonki pod kątem uprawy szpalerowej typowo na deser - mówi Dariusz Bujak ze szkółki De Kemp. 

Porzeczki odmiany Rovada / fot. D.Bujak

Porzeczki odmiany Rovada / fot. D.Bujak

Rovada jest odmianą która bardzo dobrze się przechowuje. Ta dostępna w grudniu na święta jest zrywana w lipcu i wciąż ma wysoką jakość. Inne odmiany to Junnifer, Rolan, Jonkheer Van Tets. Są to odmiany wcześniejsze uprawiane również w tunelach. Niszową odmiana jest porzeczka żółta Blanka. Obecnie najwięcej sadzi się Rovady.

Porzeczki odmiany Rovada / fot. D.Bujak

Rozmówca przyznaje, że w Holandii przechodzi się z porzeczką w uprawy w kokosie, w substracie i w donice. - W tym roku prawie całą porzeczkę sprzedaliśmy do Holandii do upraw w substracie. W Polsce sprzedaż porzeczek jest niszą. Zanim się wsadzi porzeczkę trzeba mieć już na nią klienta ponieważ nie da się tego sprzedaż tak jak na przykład truskawki. Produkujemy około 250 tys. rocznie i jesteśmy jedną z kilku szkółek, więc to naprawdę nie jest dużo. Porzeczka jest to mały rynek ale dosyć ciekawy bo ceny porzeczki deserowej są wysokie. Jednak podczas ostatnich rozmów z plantatorami wynikało, że zaczynają się robić problemy ze zbytem. Niestety jest to owoc rzadziej wybierany dlatego rynek nie jest duży – dodaje.

Dariusz Bujak, szkółka De Kemp / fot. D.Bujak

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI