Nadal brakuje wody na polach. Plony będą mniejsze

Autor: Business Insider 30 maja 2022 10:40

Nadal brakuje wody na polach. Plony będą mniejsze Pomimo przejściowych opadów rolnicy nadal narzekają na suszę. / fot. shutterstock

Pomimo przejściowych opadów rolnicy nadal narzekają na suszę. Prognozują, że w niektórych częściach Polski plony spadną nawet o 40 proc., a to przełoży się na wyższe koszty produkcji - podaje Business Insider.

Duże niedobory wody w uprawach 

Rolnicy wskazują, że przez trzy ubiegłe miesiące niewystarczające opady poważnie dały się we znaki. A to zwiastuje mniejsze plony polskich rolników i sprzyja jeszcze większemu wzrostowi cen na sklepowych półkach.

Deszcz nieco poprawił sytuację, ale na razie przede wszystkim w niskich warstwach gleby. Jak podaje IMGW, na głębokości 7-28 cm wciąż jest sucho.

Intensywne burze, zamiast nawadniać, wymywają bowiem część upraw, a w niektórych przypadkach nawet obecny deszcz nie zrekompensuje wcześniejszych niedoborów. – Susza w okresie kwitnienia owoców powoduje słabe zapylenie, co sprawia, że owoców jest mniej. Sporo szkód wyrządziły też występujące lokalnie przymrozki – mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP i poseł na Sejm z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Więcej w serwisie Business Insider.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI