Na Węgrzech rozpoczęło się winobranie

Autor: PAP 14 sierpnia 2021 13:50

Na Węgrzech rozpoczęło się winobranie Na Węgrzech rozpoczęło się winobranie/ fot.pixabay.com

Od zbiorów najwcześniej dojrzewającego szczepu winogron, „Perły Csaba”, rozpoczęło się winobranie na Węgrzech – poinformował w czwartek współwłaściciel Winiari Varga, Mate Peter Varga.

Varga powiedział, że w miejscowości Ordacsehi (leżącej w pobliżu Balatonu w komitacie Somogy), należącej do regionu winiarskiego Balatonboglar, w tym roku winobranie zaczęło się o tydzień później niż zwykle.

Podkreślił, że tegoroczna produkcja będzie średnia pod względem ilości, ale znakomita jakościowo. Z powodu spadku podaży cena skupu wzrosła z 85 forintów w zeszłym roku do 100 ft obecnie (z 1,1 zł do 1,3 zł).

Według Vargi jego winiarnia chce w tym roku wyprodukować z własnych i zakupionych od innych osób winogron "Perła Csaba" 170 tys. butelek wina. Zatrudniające 185 osób przedsiębiorstwo osiągnęło w zeszłym roku zyski wysokości 350 mln ft (4,5 mln zł).

Winobranie na Węgrzech co roku zaczyna się właśnie od tego szczepu, rosnącego w regionie winiarskim Balatonboglar nad Balatonem.

Na całych Węgrzech winobranie potrwa jeszcze kilka miesięcy. Jako ostatnie będą zbierane owoce na tokajskie wino aszu - dopiero w październiku-grudniu.

Jeszcze w latach 80. produkowano na Węgrzech 6-7 mln hektolitrów wina rocznie, ale 10 lat temu ilość ta spadła do 3-3,5 mln, a w latach 2008-2011 do 2,5 mln.

Spożycie krajowe wynosi przeciętnie 23-25 litrów rocznie na osobę, choć istnieje niewielkie grono smakoszy, którzy wypijają rocznie nawet więcej niż 70 litrów wina.

Na Węgrzech 70 proc. produkcji przypada na wina białe, 20 proc. na wytrawne, a 10 proc. - na różowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI