Murcja: Zbiory moreli mniejsze o 50 proc.

Autor: www.sadyogrody.pl/ Freshplaza 19 marca 2021 14:16

Murcja: Zbiory moreli mniejsze o 50  proc. Produkcja moreli spadnie o co najmniej 50% w Murcji/ fot. unsplash

W regionie Murcja spodziewany jest spadek produkcji moreli o około połowę z powodu słabego kwitnienia.

Jak podaje Freshplaza, w tym roku nastąpi dość zauważalny spadek produkcji moreli w regionie Murcja. Obszary wczesnej moreli, między innymi Cieza, Abarán, Archena czy Lorquí, odnotowują znaczną utratę kwiatów na drzewach, około 50 proc - powiedział Antonio Caballero, menedżer firmy Frutas Torero z Murcji, zajmującej się produkcją i eksportem.

- Chociaż nie oszacowano jeszcze zakresu strat na obszarach północnych, takich jak Caravaca czy Moratalla, gdzie kwitnienie następuje później, tamtejsi sadownicy również donoszą o  opadzie kwiatów - mówi.

Według producenta nie wiadomo jeszcze z całkowitą pewnością, dlaczego tak się dzieje, ale najprawdopodobniej jest to spowodowane brakiem zapylania przez pszczoły. 

Region Murcji jest największym obszarem uprawy moreli w Hiszpanii, chociaż w ciągu ostatnich dwóch lat areał zmniejszył się z powodu kilku kryzysów cenowych. 

Ze względu na burze i mrozy odnotowane na początku roku, sadownicy oczekują, że zbiór moreli rozpocznie się nieco później, między 20 a 25 kwietnia. W przypadku innych gatunków owoców pestkowych, takich jak brzoskwinie, nektaryny, śliwki, czy inne, kwitnienie przebiega normalnie i bez większych przeszkód.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI